Sorting by

×
BilgisayarGenelREKLAM

YouTube Kanal Tasarımı ve Markalaşma

İlginç içeriğe sahip videolar oluşturmak istiyor ancak gerçekten kar getirebileceğinden şüphe mi duyuyorsunuz? YouTube kanalınızı markalamanızın trafiği artırmanıza yardımcı olup çalışmalarınıza düzenli izleyicileri çekip çekemeyeceğini görelim. Belki de kaynağınızı tanıtmak o kadar da zor değildir? Konuyu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Markalaşma nedir ve nasıl doğru şekilde tasarlanır?

Bir YouTube kanalını markalamak, kitleler tarafından hatırlanabilirliğini yükseltip bağlılığı artırmak için, kanala ait tüm öğelerin tek bir tarzda tasarlanmasıdır.

İlk olarak, YouTube kanalının tasarımı olarak görev yapan görsellerin özelliklerine ve işlevlerine bir göz atalım. Ayrıca, dosyalarının teknik özelliklerini de anlayacağız.

Kanal Kapak Resmi Tasarımı

Kaynak – https://www.freelancer.com/

YouTube kanal kapak resmi, sayfanın üst kısmında yer alan ve ziyaretçilerin ilk gördüğü şey olan büyük bir şerittir, bu yüzden fark etmemek imkansızdır. YouTube kullanıcıları bu belirgin başlıklardan yararlanır ve olabildiğince fazla faydalı bilgi yerleştirir: sosyal ağlara bağlantılar, logo, kanal adı, diğer kurumsal kimlik öğeleri, vb. Esas mesele, görüntünün estetiğini korumaktır.

  Görsel Özellikleri:

• Çözünürlük: 2560×1440 piksel;

• Dosya boyutu: max. 2 MB;

• Format: JPG.

Markalı İkon Tasarımı 

Kaynak – https://www.pinterest.com/

Markalı bir ikon sadece estetiği değil, aynı zamanda birçok pratik işlevi de olan bir logodur. Profil resminizin tanınırlığını artırabilir ve videolarınızda filigran olarak görev alır. Ayrıca, simgeyi tıklanabilir yaparsanız, müşterilerin kullanılabilirliğini genişletip basitleştirerek  trafiğinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

  Görsel Özellikleri:

• Çözünürlük: 800×800 piksel;

• Dosya boyutu: max. 1 MB;

• Format: JPG.

Video Önizleme Tasarımı

Kaynak – https://mspoweruser.com/

Video önizlemesi, kullanıcının video izleyip izlemeyeceği konusunda belirleyici bir rol oynayan bir arka plan videosudur. Başlığa ek olarak, video içeriğinde ne bulunduğunu açıkça gösteren ilginç bir ekran koruyucu ile hedef kitleyi çekmek çok önemlidir. Bunu yapmak için videodan bir görüntü, ayrı ayrı resimler, kurumsal kimlik öğeleri veya parlak metin kullanabilirsiniz.

  Görsel Özellikleri:

• Çözünürlük:  1280×720 piksel;

• Dosya boyutu: max. 1 MB;

• Format: JPG.

Kanal Tasarımının Faydaları

YouTube kaynaklarının markalaştırılması kendi kendine popüler olmadı. Bu, iyi düzenlenmiş bir kanal ile kanal başarısının artması arasında bulunan doğrudan bağlantıyı kanıtlayan gözlemlerle kolaylaştırılmıştır. Bakalım, marka bilinci oluşturma, reklamların izleyici sayısını artırmasına nasıl yardımcı oluyor.

Abone Sayısını Artırmak

Kaynak – https://dribbble.com/

Sadece gerçek hayatta değil sanal dünyada da hedeflediğiniz başarılara erişecek şekilde hazırlanın. Ne yazık ki ya da neyse ki, her biri kendi alanında çalışan ve belirli bir hedef kitleye odaklanan birçok profesyonel ve ilginç YouTube kanalı bulunmaktadır. Sektörünüzde liderlik iddiasında bulunmak oldukça zordur. Bunu yapmaya YouTube kanalınıza parlak markalı bir “elbise” oluşturarak başlamalı ve her geçen gün daha fazla kullanıcı çekerek abone sayısını artırmalısınız.

Bağlılığı artırma

Bir kullanıcının kanalı ziyaret etmesi ve hatta içeriği bile beğenmesi, ancak logo, isim ve kurumsal kimliğin diğer unsurları gibi tanınırlık işaretlerinin eksikliği nedeniyle bu deneyimi  tekrarlayamaması görülen olası durumlardandır. Bu, ilk ziyaret için işe yarayan çekicilik işlevine ek olarak, YouTube kanal markalaşmasının, takipçilerin sadakatini arttırarak her yeni videoyu izlemeleri için geri gelmelerine imkan sağlayacağı anlamına gelir.

Reklamverenlerin İlgisini Çekmek

Bir kanal, markalama sayesinde, ağ kullanıcılarını video izlemek için sistematik olarak çekebiliyor ve abone sayısını artırabiliyorsa, reklamverenleri de çekebilir. Reklamcılık, uygulanması için geniş platformlara ihtiyaç duyar ve yüksek kaliteli kurumsal tasarım kanalınızı bu tür platformlardan biri haline getirebilir.

Satışları Artırmak 

Kaynaklarınızı üçüncü taraf reklamverenler olmaksızın veya onlarla olan çalışmalarınıza ek olarak kendi satışlarınız için kullanmayı düşünüyorsanız, işleyiş algoritması çok benzerdir. Sağlam satışlar için geniş bir hedef kitleye ihtiyacınız vardır. Bir kanalı markalamak, bir kitle edinmenize yardımcı olur. Ayrıca aboneleriniz, tarzınızı beğenmek ve fikirlerinize güvenmek için sizinle yeterince zaman geçirmiş olacaklarından, tekliflerinize üçüncü taraf kaynaklar tarafından sağlananlardan daha fazla güvenecektir.

Bir YouTube Kanal Tasarımı için Gereksinimler

Marka bilinci oluşturmak birçok avantaj sağlar, ancak bu yalnızca YouTube’daki kanalın tasarımı için gereksinimleri bilmeniz ve uygulamanız durumunda gerçekleşir. Kaliteli tasarımın en önemli kurallarına göz atalım.

İlgililik

Abonelerin gerekli dönüşümünü ve kaynağın profesyonel gelişimini yalnızca hedef kitleniz size sağlayabilir. Bu nedenle, bir kanalı markalarken, ihtiyaçlarına odaklanmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki soruları sorun: İçeriğinizle kim ilgilenebilir? Bu insanların ortalama yaşı kaç? Kimden bahsediyoruz (cinsiyet, statü)? Nereliler? Hobileri neler? Kendinize ne kadar çok soru sorursanız o kadar çok yanıt alırsınız. Böylece potansiyel bir abonenin resmini daha net bir şekilde çizebilirsiniz. Ardından, videolarınızın konusu çerçevesinde bu kişilerin ilgisini görsel olarak nelerin çekebileceğini belirleyin.

Benzersizlik

Rakiplerin bazı kurumsal tarzlarını zaten beğenmiş olabilirsiniz. Başkalarının deneyimlerinden öğrenmek elbette iyidir, ancak konuyu açık intihallere getirmeyin. Dürüst olmayan bir şekilde oynamaya çalışmak, hedef kitlenin bir kısmını kanaldan uzaklaştırabilir. Benzersiz bir imaj oluşturacak şey yalnızca kaynağınızın orijinal stilidir. Bu nedenle, mevcut tasarım trendlerini anlamak ve ilham almak için tanınmış YouTube blogcularının kaynaklarına bakın ve ardından kanalınızın tasarımına hangi özel ürünü ekleyebileceğinizi düşünün.

Erişilebilirlik

Modern tasarım dünyası, çekici stiller, efektler, tipografi, renk kombinasyonları ve diğer öğelere boğulmuştur Ancak YouTube kanalının tasarımında, marka bilinci oluşturmanın temel taşıyıcısını belirlemek ve bunu sıkı sıkıya takip etmek çok önemlidir. En fazla üç farklı renk, 2-3 uyumlu yazı tipi seçin ve diğer öğelerin kaos ve karışıklık yaratmadan çekici göründüğünden emin olun. Bu, tasarımınızda erişilebilirliği sağlayacaktır. Böylece kullanıcılar önemli bilgilendirmeleri hızla fark edecek ve yanıtlayacaktır. Ve ölçeklendirme sırasında görüntülerin estetiği korunacaktır.

Kanal Markalaşması için Faydalı Hizmetler

Tabii ki gereken çok fazla şey var, ancak iyi haber şu ki kaliteli kanal markalaşmasına giden yolda yalnız değilsiniz. İşte kaynağınızı şekillendirmenize yardımcı olacak birkaç grafik araç.

Canva

Üstbilgiler ve önizlemeler için doğru boyutlarda yüksek kaliteli görüntüler aramak için zaman harcamak istemiyor musunuz? Öyleyse, otomatik boyutlandırma özelliği ile ücretsiz online Canva tasarımcısının hazır düzenlerden oluşan devasa kütüphanesini kullanın. Burada şablonları düzenleyebilir ve resminizi veya logonuzu bunlardan herhangi birine ekleyebilirsiniz.

Logaster

Eşsiz bir stil, kurumsal renkler, orijinal simgeler ve yaratıcı tipografi oluşturmak için Logaster online hizmetini kullanın. Kaynak, büyük bir logo şablon veritabanına, kullanışlı bir arayüze ve basit ama işlevsel bir düzenleyiciye sahiptir. Servisi sadece 10 dakika kullanarak, kanalınızın ana özelliğini oluşturacak olan kendi logonuzun sahibi olacaksınız.

Adobe Photoshop

YouTube kanalınıza benzersiz bir marka oluşturmak için yeterli zamanınız ve sanatsal becerileriniz varsa ve Adobe Photoshop ifadesi sizi korkutmuyorsa, programı indirin ve yaratıcı süreci başlatın. Ama önce, nasıl çalıştığını anlamak ve programın işlevlerini kullanma konusunda birkaç ders izlemenizi öneririz.

Sonuç

Bir YouTube kanalını markalamak yaratıcı ve büyüleyici bir görevdir. Daha sonra ertelemeyin, çünkü hedef kitleniz beklemiyor, yeni ilgi çekici içerikler arıyor. Kanalınıza çekici bir kurumsal kimlik oluşturmak için saydığımız veya kendi bildiğiniz diğer grafik araçlardan birini veya birkaçını kullanın.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu