Sorting by

×
Bilimsel Gelişmeİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Metilen Mavisi Kısa Süreli Hafızayı Geliştiriyor

Tek oral dozda metilen mavisi verilen  hayvanlarda, yapılan MRI(emar) tabanlı beyin taramalarında kısa süreli hafıza ve dikkat kontrolünün arttığını gösterildi. Araştırma , Radiology dergisinde yayınlandı. Metilen mavisi methemoglobinemi adı verilen kan hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Bu hastalıkta oksijen vücut dokularına etkili bir şekilde yayılmadığından, dokularda cerrahi lekeler oluşuyor.

Yapılan hayvan çalışmalarından tek doz metilen mavisi verilen hayvanlarda uzun süreli içeriksel hafıza (bilincin , spesifik hafıza koşulları ve kaynaklarını çağırımı) ve sönümleme hafızası yani, uyarana verilen tepkinin zamanla giderek azalmasını sağlayan proseste gelişim kaydedildiği gösterildi.

1970’lerde metilen mavisinin hafızayı geliştirici etkisi kemirgenlerde gösterilse de, bu gelişimin ardında yatan sinirsel değişimler ve kısa süreli hafıza ile sürekli dikkat görevlerindeki etkileri araştırılmamıştı,” diyor araştırmanın yazarı Teksas Üniversitesi’nden Dr. Timothy Q. Duong. “Ekibimiz ilk insanlardaki metilen mavisi, çoklu emar çalışmasını yapmaya karar verdi.”

Yaşları 22 ila 62 arasında değişen, 26 sağlıklı katılımcı çift kör ,karışık, plasebo kontrollü klinik denemeye tabi tutularak, metilen mavisinin beynin, çalışan hafıza ve sürekli konsantrasyon görevlerindeki etkileri ölçüldü. Bu çalışma yerel etik komite tarafından da onaylandı.

Katılımcılar metilen mavisi ve plasebo denetiminin , öncesi  ve sonrasında fonksiyonel MRI(emar-fMRI) ‘a tabi tutuldu. Böylece metilen mavisinin serebral kan akışına etkisi ölçülebildi.

Sonuçlar gösterdi ki, metilen mavisi bilateral insular korteks bölgesinde görsel uyarana karşı reaksiyon süresinde artış gözlendi. Ayrıca fMRI sonuçları beynin prefrontal korteksinde gerçekleşen kısa süreli hafıza görevlerinde gelişme görüldü. Bu bölge anıların oluşumunu kontrol ederek parietal lopla birincil olarak ilişkilendirilerek beynin görsel işlem merkezi oksipital korteksle ilişkilendiriliyor. Bununla beraber, metilen mavisiyle ilişkilendirilerek hafıza geri alımında doğru tepkilerde % 7 artış gözlendi.

Araştırma bulguları düşük dozda metilen mavisinin dikkat ve kısa süreli hafıza ile ilişkili önemli beyin ağlarını regüle ettiğini öneriyor.

“Bu çalışma metilen mavisinin gelecek denemelerine önemli bir kaynak sağlıyor. Sağlıklı yaşlanma, bilişsel bozulma, bunama ve diğer durumlarda ilaç indükte hafıza gelişimine katkıda bulunabilir,” diyor Dr. Duong.

Araştırma Radiological Society of North America ve Radiology dergisinde yayınlandı.

Kaynak :  https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160628072028.htm
Referans : 1. Pavel Rodriguez, Wei Zhou, Douglas W. Barrett, Wilson Altmeyer, Juan E. Gutierrez, Jinqi Li, Jack L. Lancaster, Francisco Gonzalez-Lima, Timothy Q. Duong. Multimodal Randomized Functional MR Imaging of the Effects of Methylene Blue in the Human BrainRadiology, 2016; 152893 DOI: 1148/radiol.2016152893

[cite]
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu