Alternatif EnerjiKimyaMakalelerMetalurji

Metal Tozları Temiz Yakıt Olarak Kullanılabilir Mi ?

metal yakıtlar

Benzin yerine demir tozu kullanabileceğiniz bir gelecek düşünebiliyor musunuz? Metal tozları birincil enerji kaynağı olarak kullanılarak, fosil yakıtların  alternatifi, hidrojen, biyoyakıt ve pillerden daha mantıklı bir yakıt olarak kullanılabilir. Araştırma 15 Aralık’ta Applied Energy dergisinde yayınlandı.

“ Güneş ve rüzgar enerjisi hızla gelişen teknolojiler arasında geçse de, bugün petrol ve benzinle çalışan sistemler için kullanamıyoruz, “diyor McGill Üniversitesi Prof. Jeffrey Bergthorson

“Biyoyakıtlar çözümün bir parçacısını oluştursa da bütün talebi karşılamıyor, hidrojen büyük ağır tanklar gerektiriyor ve patlayıcı ve piller ise hem yeterince enerji depolayamıyor hem de yeterli değil. Metal tozları geri dönüşümlü yakıt olarak kullanılarak, umut vadeden birincil enerji kaynağı olabilir, ” diyor McGill Makine Mühendisliği’nden Prof. Jeffrey Bergthorson

Eşsiz Konsept

 

The Applied Energy  ‘de yayınlanan araştırmada McGill’den 5 araştırmacı ve ESA’dan Hollandalı bir bilim adamı yer aldı. Küçük metal parçacıklarının kullanıldığı bu konseptte, un gibi ince tozlar dıştan yanmalı motorlara güç verebiliyor.

İçten yanmalı motorların aksine, dıştan yanmalı motorlarda motora hareket vermek için ısı dışardan sağlanıyor. Dıştan yanmalı motorlar buharlı tren motorlarının modern versiyonları olarak adlandırılabilir. Günümüzde bu motorlar nükleer, kömür ve biyokütle santrallerinde kullanılıyor.

Metal tozları yakma fikri yeni değil, yüzyıllardır havai fişeklerde kullanılıyordu. Ayrıca 20.yüzyılın sonlarına doğru roket yakıtlarında kullanılarak katı yakıt itici roketlerde kullanılıyordu. Fakat bugüne kadar bu konuda çok fazla araştırma yoktu.

Yandıktan Sonra Dönüşüm

McGill’in ekibi metal tozlarının önemli bir avantajını kullanıyor: yandığında havayla reaksiyona girerek stabil , zehirsiz katı oksit ürünler üretiyor ve havaya karbondioksit salımlayan ürünlerin aksine geri dönüştürülebilir.

Araştırmacılar ufak metal parçacıkların yanmasıyla çıkan alevin havada stabil hale getirilebileceğini gösterdi. Metal tozundan çıkan alevler aynı hidrokarbon yakıtlardan elde edilen alevlere oldukça benziyor.

“Metal yakıtlı ısı motorlarının enerji ve güç yoğunluklarının, mevcut içten yanmalı motorlara yakın olduğu tahmin ediliyor, bu geleceğin düşük karbonlu toplumu için çekici hale geliyor,” diyor Prof. Jeffrey Bergthorson.

Araştırmaya göre bu amaçla kullanım için demir birincil kaynak olabilir. Milyonlarca ton demir tozu şimdiden metalürji,kimya ve elektronik endüstrilerinde yıllık kullanılıyor.

Prototip Üretmek :

McGill laboratuvarı’ndan araştırmacılar metal yakıtlarla ısı motorlarının teknik açıdan mümkün olduğunu gösterse de, henüz pratik bir uygulama yok. Bu sayede yeni sistemlerin kurulabileceği düşünülüyor.

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151209144320.htm

Araştırma Referansı :

  1. J.M. Bergthorson, S. Goroshin, M.J. Soo, P. Julien, J. Palecka, D.L. Frost, D.J. Jarvis. Direct combustion of recyclable metal fuels for zero-carbon heat and power. Applied Energy, 2015; 160: 368 DOI:10.1016/j.apenergy.2015.09.037

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu