Sorting by

×
Alternatif EnerjiBiyolojiDeneyselDoğa ve ÇevreGenetikİlginç BilimKimyaVideobilim

Mantar DNA’sı Verilen Bitkiler Sürekli Işık Üretebiliyor

Kendiliğinden ışıldayan mantarlar bile zaten çok enteresan olsa da, bunları bahçenizde ya da evinizde büyütmeniz çok zor olabilir. Dünyanın çeşitli yerlerinden bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışmada, parlamadan sorumlu mantar DNA’sını alınarak, tütün bitkisinin DNA’sına eklendi. Araştırmacılar çabuk büyüdüğünden ve genetiği basit olduğu için tütün bitkisini seçti.

Moskova tabanlı biyo-teknoloji şirketi Planta,  Rus Bilimler Akademisi Biyoorganik Kimya Enstitüsü, Londra Tıbbi Bilimler Enstitüsü MRC ve Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle geliştirilen bu ışıklı bitkiler gerçekten enteresan görünüyor.

Genetik olarak modife edilmiş tütün bitkilerinin, büyüme aşamalarında; köklerinden, yapraklarına ve çiçeklerine kadar  sürekli yeşil ışık yaydığı bulundu. Ayrıca daha öncesinde ateş böceklerindeki lusiferin enzimiyle ışıklandırılan bitkilere göre, mantar-DNA’lı bitkiler 10 kata daha fazla ışık yayarken, bunu devamlı yapıyorlar.  

Normalde biyoluminesans mantarların yapısında bulunan kafeik asit sayesinde, bitkilerin hücre duvarlarında da ışıma görülüyor. Mantarlarda kafeik asit iki enzim yardımıyla lusiferine çevriliyor ve sonra üçüncü enzim yardımıyla oksitlenerek foton yani ışık parçacığı üretiyor. En son diğer bir enzim oksidize molekülü, kafeik asite çevirerek tüm prosesi tekrardan başlatıyor.

İşte mantar DNA’sı ilave edilen tütün bitkisi de, kafeik asitle aynı döngüyü gerçekleştirerek ışıma yapıyor. Ayrıca parlaklık yoğunluğu yeni gelişen kısımlarda daha fazla oluyor. Örneğin yeni bir çiçek açıyorsa daha parlak oluyor. Ayrıca bitkilerin yanına çürümüş muz kabuğu konulunca, muzdaki etilen hormonundan dolayı bitkiler daha fazla parlamaya başlıyor.

Planta ve diğer bir biyoteknoloji firması Light Bio birlikte çalışarak bu teknolojiyi ticarileştirmeyi planlıyor. Böylece ışıldayan ev bitkileri üretmeyi planlıyorlar. Yani bu sayede aynı gece lambası gibi ışıldayan bitkilerimiz olabilecek.

Araştırma Nature Biotechnology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/biology/mushroom-dna-glowing-plants/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu