Sorting by

×
BilimBiyolojiPaleontolojiÜtopya

YENİ BULUNAN MAMUT KAN VE KAS DOKUSUNA SAHİP

 

mamut

Rus bilim adamları, Rusya’ nın kuzey doğusunda Kuzey Buz Denizi’ nin uzak bir bölgesinde çok nadir bulunabilecek kanlı ve tüylü bir mamut ceseti bulduklarını belirttiler. Bu yeni keşifle mamut klonlanma olasılığının oldukça arttığı belirtiliyor.

Rus bilim adamlarının yönettiği ekspedisyonda bilim adamları çok iyi derecede korunmuş bir dişi mamut ölüsü (karkası) buldular. 13 Mayıs 2013 tarihinde yapılan keşif şimdiye kadar keşfedilmiş en  iyi mamut kalıntısı.

Semyon Grigoryev, ekpedisyon lideri, ilk kez bu kadar yaşlı dişi bir mamut bulduklarını belirtiyor. Mamut 60 yaşlarında ve 10,000 ila 15,000 yıl yıl öncesinde yaşadığı düşünülüyor. Asıl inanılmaz olanın binlerce yıldır bu cesetin bu kadar iyi korunmuş olması. Çünkü mamutun hücrelerinde halen kan var ve kas dokusu duruyor.

mamut kanı

“ Mamutun içindeki buzu kırdığımızda dışarıya kan akmaya başladı ve kan çok koyuydu. Bu tüm hayatım boyunca yaşadığım en heyecan verici olay. Bu kan halen nasıl sıvı forma kalabildi? Ayrıca kas dokusu kırmızı ve taze et rengindeydi, “ diyor .

Grigoryev , cesedin alt kısmının bir su havuzunda kaldığını ve sonradan donduğunu belirtiyor. Bununla beraber, gövdenin üst kısmı kafa ve sırt kısmının yırtıcılar tarafından yenildiğini düşünüyoruz. Fakat ön ayaklar, mide çok iyi korunmuş ve kalan iskelet için ipucu kaynağıdır.

Bulunan kan ve kas dokuları mamut klonlama için oldukça yardımcı olacaktır.

Grigoryev yeni keşifle bu tüylü kanlı mamutun klonlanarak, gerçekten hayata geçirilebileceğini belirtiliyor.

Geçen sene Kuzeydoğu Federal Üniversitesi, klonlamada öncü firma Koreli Sooam Araştırma Kurumu  ile anlaşma imzaladı. Klonlamada öncü Hwang Woo-Suk ilk kez  2005’ de köpek klonlamıştı.

Şimdilik gizli tutulan mamut kalıntısının  önümüzdeki aylarda Rus, Güney Koreli ve A.B.D bilim adamlarınca incelenmesi bekleniyor.

En son geçen çok iyi korunmuş bir erkek mamut yavrusu , Zhenya adlı bir genç tarafından keşfedilmişti. Global ısınma nedeniyle binlerce yıldır donmuş buz içinde olan sayısız mamut ve hayvanın gün yüzüne çıkması söz konusu.

 

http://www.gercekbilim.com/mamut-klonlama-cok-iyi-korunmus-mamut-ceseti-gercek-bilim/

Kaynak : http://phys.org/news/2013-05-russian-scientists-rare-blood-mammoth.html#jCp

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Mamut Klonlama Yakında Gerçek Olacak - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu