Sorting by

×
ElektronikTeknoloji Haber

LG Sonunda Esnek Şeffaf OLED TV Üretti

lg ekran-3

2014 yılında CES fuarında dünyanın ilk esnek OLED TV’sini tanıtan LG bir adım daha ileri giderek 18 inç şeffaf OLED panelleri tanıttı. LG CES fuarında sonbaharda sunulan  77 inç esnek TV sayesinde , LG’nin yeni panelleri sayesinde 50 inçe kadar katlanabilir ve yuvarlanabilir televizyonların üretileceğini belirtiyorlar.  Normalde daha önce tanıtılan 77 inç esnek TV’de limitli eğilme varken, LG yeni OLED panelinde 30 radiusa kadar esneme mümkün. Bu 18 inç ekranın büküldüğünde 3 cm çapında bir ruloya dönüştürülebileceğini gösteriyor. Ekran bu kadar bükülse  bile  1,200 x 810 piksel çözünürlük  sağlanabiliyor.

LG bu etkileyici esnekliğe plastik yerine yüksek moleküler tabanlı polimid filmle ulaşabileceklerini gösteriyor. Polimid film sayesinde panelin kalınlığı düşürülebiliyor, panelin esnekliği geliştirdi.

Diğer taraftan LG Display tarafından üretilen transparan OLED TV transparan piksel tasarım teknolojisi kullanıyor. Daha öncesinde yapılan %10 ila Samsung’un ürettiği % 15 ‘lik şeffaflık sağlayan renkli ekran teknolojisine göre, LG’nin şeffaf ekranı % 30 şeffaflık sağlıyor. LG Display’in iddiasına göre panelin içinde sadece % 2 yer kaplayan devreler ve film içeriklerinden kaynaklanan puslanma azaltılmış.

“LG Display’in öncülük ettiği OLED TV pazarında artık OLED TV’ler yeni nesili temsil ediyor. 2017’ ye kadar başarıyla 60 inçten büyük Ultra HD esnek ve şeffaf OLED paneller üreteceğimizden eminiz, Ayrıca %40’dan daha fazla şeffaflık ve 100 R’ye kadar esneyebilen ekranlar üretebileceğimizi düşünüyoruz,  ” diyor LG AR-GE bölümünün başkanı ve kıdemli başkan yardımcısı  In-Byung Kang .

Kaynak: Gizmag

 

lg-ekran-2 lg ekran oled-1

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu