Sorting by

×
ElektronikMakalelerTıp ve SağlıkYapay Zeka

Yapay Zeka, İdrardan Yüksek Doğrulukla Prostat Kanseri Teşhisi Yapabiliyor

Prostat kanseri erkeklerde en yaygın kanser türlerinden biridir. Normalde prostat kanseri kanda PSA(prostat spesifik antijen) faktörüyle tespit ediliyor. Fakat bu testte teşhis doğruluğu %30’a kadar düştüğünden, çoğu biyopsi gibi invazif uygulamalar uygulamak yapılmak zorunda kalıyor. Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden(KIST) Biyomateryal Araştırma Merkezi’nden Dr. Kwan Hyi Lee ve Asan Tıbbi Merkezi Prof. In Gab Jeong liderliğindeki araştırma ekibi tarafından geliştirilen idrar testiyle, 20 dakikada neredeyse %100 doğrulukla prostat kanserini teşhis edebiliyor. Araştırmacılar bir yapay zeka (YZ) algoritmasını, elektrik sinyali tabanlı ultra duyarlı biyosensöre tanıtarak teşhis doğruluğunu arttırdı.   

Bu non-invazif metot sadece idrar numunesi kullandığından, invazif biyopsi yöntemlerinin yan etkilerinden koruyor. Buna rağmen, üre tabanlı biyosensörlere dayalı kanser faktörlerinin tespiti sadece belli risk gruplarının teşhisi için kullanılabiliyor.  

KIST’den Dr. Lee’nin ekibinin geliştirdiği idrardan kanser teşhisi ise elektrik sinyali tabanlı ultra duyarlı biyosensör aracılığıyla çalışılıyor. Bu yaklaşımda kanser teşhisiyle ilişkili, tekli kanser faktörü kullanarak, % 90’ın üstünde teşhis doğruluğu sağlanıyor. Buna rağmen bu sınırlandırmanın üstesinden gelmek için, tek bir faktör yerine farklı türden kanser faktörleri kullanarak teşhis doğruluğu iyileştirildi.

Araştırmacıların geliştirdiği ultra-duyarlı yarıiletken sensör sistemi eşzamanlı olarak, seçili dört kanser faktöründe iz miktarları ölçerek , idrardan prostat kanseri teşhisi yapabiliyor. Bu dört kanser faktörü arasında korelasyon yapmak için geliştirilen YZ sensörü kullanarak elde edilen sinyaller arasındaki kompleks verileri inceleyerek teşhis koyuyor. 76 idrar numunesinden YZ analiziyle yapılan prostat kanseri teşhislerinde %100’ e yakın doğruluk elde edildi.

Credit: Korea Institute of Science and Technology (KIST)

Araştırmacılar bu sayede gereksiz biyopsi ve tedavilerden kaçınılabileceğini belirtiyor.

“Bu araştırmada geliştirilen akıllı biyosensör, prostat kanserini sadece idrardan, % 100’e varan doğrulukla hızlı bir şekilde teşhis edebiliyor. Bununla beraber bu test, diğer kanser türlerinin idrardan teşhisi için de geliştirilebilir,” diyor KIST’den Dr. Lee.

Araştırma Referansı:

Hojun Kim et al, Noninvasive Precision Screening of Prostate Cancer by Urinary Multimarker Sensor and Artificial Intelligence Analysis, ACS Nano (2020). DOI: 10.1021/acsnano.0c06946

Kaynak : https://phys.org/news/2021-01-cancer-precisely-urine-artificial-intelligence.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yapay Zeka, İdrardan Yüksek Doğrulukla Prostat Kanseri Teşhisi
  2. Geri bildirim: Yapay Zeka, İdrardan Yüksek Doğrulukla Prostat Kanseri Teşhisi Yapabiliyor - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu