MekatronikTeknoloji Haber

DÜNYANIN İLK ROBOT LEGO MÜZİK GRUBUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?

Lego parçalarıyla yapılan yaratıcı tasarımlar her geçen gün artıyor. Legoların tasarımları o kadar iyi ki, nerdeyse her şeyi yapabiliyorsunuz. İşte müzik yapımcısı Giuseppe Acito Legoları o kadar seviyor ki, lego figürlerinden oluşan bir müzik grubu kurdu. Toa Mata Band adını verdiği robot lego müzik grubu  ve değişik enstrümanları çalmaya programlanmış müzik grubu oldukça etkileyici.

Gruptaki her eleman Lego Bionicle serisinden değişik robotlar içeriyor. Robotları çalıştırmak birkaç lastik ve Lego technics parçası kullanılmış. Tabi bunun yanında elektronik özel bir devre yapılarak programlanmış. Legoların kolları Arduino Uno tarafından iPad’ e bağlı Nord Beat MIDI sequencer uygulamasıyla çalışıyor. Bu minik robotlar MIDI sequencer’ dan her gelen ritm’le harekete geçerek enstrümanlarla tempo tutuyor.

 

Acito pek değişik sentezleyici , bateri ekipmanları ve bazı eski müzik ekipmanlarını kullanarak kulağa hoş gelen bir müzik yaratmayı başarmış. Robotlar önceden programlanan bir şarkıyla gerçek zamanlı uyumlu olarak canlı olarak normal insanlarla da çalabiliyor.

Acito şimdilik yaptığı bu proje bir prototip olsa da, ilerde daha projeyi genişletmek istiyor. Videoda Lego müzik grubunu izleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.gizmag.com/toa-mata-robotic-lego-band/26714/

lego-toa-mata-band-0 lego-toa-mata-band-4 lego-toa-mata-band-9

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.