Sorting by

×
BilgisayarTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Leap Motion ile Bilgisayarınızı Dokunmadan Hareketle Kontrol Edin

2311_13011623541959_40517

Mouse ya da touchpad olmadan bilgisayarımızı normalde kontrol edemeyiz. Fakat artık hareket algılayan  Leap Motion sayesinde bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Şubat ayında ön satışları başlayacak Leap Motion ‘ ın Amerika satış fiyatı 70 dolar olacak.

CES 2013 Las Vegas şovunda tanıtılan Leap Motion sayesinde vücut hareketleriyle kontrol mümkün. Aynı Minority Report (Azınlık Raporu) filmindeki gibi artık havada çizebilir, şablonları çevirebilirsiniz.

8×2,5×1,25 cm boyutlarında olan Leap motion ile 10 parmağın 1/100 mm hassasiyetle kontrolü mümkün. Saniyede 290 kare tarayabilen sistemin tepki süresi süper hızlı.

Geliştirme sürecinde gecikme süresinin çok önemli olduğunu belirten, Leap Motion kurucusu CEO Mike Buckwald, şirketin bu teknolojiyi bilgisayarlara getirmek için çok çalıştığını belirtti. Ayrıca hassasiyetin çok önemli olduğunu belirten Buckwald, ekranda elinizin eş zamanlı hareket etmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun özellikle robotik ameliyatlar için çok önemli olduğu ve bu ameliyatlar sıfır gecikme olması gerektiğini belirtti.

Pek çok alanda lisans sözleşmeleri yapan firma otomotiv, sağlık hatta yemek sektöründe çalışmayı düşünüyor. Böylece tüketiciler ses ve vücut hareketleriyle kontrole alışacaklar.

Yeni teknoloji Microsoft Kinect ve iPhone’ un Siri teknolojilerini birleştiriyor. Böylece daha kullanışlı ve hızlı kontrolün önü açılacak.

Leap Motion sayesinde oyunları ve uygulamaları sıra dışı bir şekilde oynayabilirsiniz. Yakında pek çok bilgisayara gelecek oyunlar ya da uygulamalar belki de tümüyle bilgisayar alışkanlığımızı değiştirecek. Gelecekte belki de klavyelere ve farelere ihtiyacımız hiç olmayacak.

http://money.cnn.com/2013/01/16/technology/innovation/leap-motion-controller/index.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu