Sorting by

×
GenelREKLAMYapay Zeka

Kurumsal Düzeyde Yapay Zeka Kullanımının Avantajları

Yapay zeka, günümüzde geliştiricilerin birçok görevi tanımlayabilmesine ve bu sayede firmaların veri kontrollerini elinde tutmasına yardımcıdır.  Geliştiriciler yapay zekayı kullanmak sureti ile geçmişte fiziksel ortamlarda yapılabilen birçok iş ve işlemi sanal mecralara taşıyabilmektedir.

Müşterilerle bağlantı kurulmasından sorunların çözümlenebilmesine uzanan geniş bir yelpazede yapay zekanın önemli görevleri yerine getirdiği görülür. Yapay zeka sayesinde daha fazla veriye erişilebilir ve bu sayede işletme kapsamlı bir bakış açısı geliştirebilir. İnsan gücü ile yapılan birçok iş günümüzde yapay zeka aracılığı ile yapılabilir hale gelmiştir.

İş süreçlerini hızlandıran, kolaylaştıran ve daha geniş pazarlarda yer almaya imkan tanıyan yapay zeka uygulamaları sayesinde ticari faaliyetler yeniden şekillenmektedir. Her sektör için yapay zekanın sunabileceği kolaylıklar bulunur. Birçok işletme yapay zekanın sağlayacağı kolaylıklardan yararlandığında işletmede değer artışı yakalamak kolaylaşır.

Yapay zekanın şirketler açısından kullanım amaçları farklılık göstermekle birlikte en temel konuların ortak olduğu görülür. Öncelikle firmaların ihtiyacı olan en önemli konulardan biri güvenlik ihlallerinin tespit edilmesi ve önlenmesidir. Bunun sağlanması yapay zeka ile gerçekleşirken kullanıcılar açısından teknolojik problemlerin de çözümlenme ihtiyacı olur.

Yapay zeka çeşitli nedenlere bağlı olarak tercih edilmektedir. Şirketlerin artan rekabet ortamında varlık gösterebilmesi için yapay zeka uygulamalarından yararlanmaya gereksinimi olurken bu sayede kullanıcı deneyimi de iyileştirilebilmektedir. Firmalar yapay zekayı kullandıklarında üretkenliklerinde artış yakalanması kaçınılmaz olurken iş süreçlerinin profesyonel bir şekilde geliştirilmesi sağlanır.

Makinelerin insan benzeri işleri gerçekleştirmesi söz konusu olduğunda yapay zekadan söz edilmesi gerekir. İnsan yetkinliğinin geliştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan yapay zeka günümüzün değişen koşullarında önemli görevler üstlenmesi ile öne çıkar.

Yapay Zeka Çözümlerinin Faydaları Nelerdir?

Yapay zeka çözümleri üreten ve ürettiği çözümler sayesinde firmaların gelişimine katkı sunan uygulamaları kapsar. Büyük ölçekli veriler akıllı algoritmalar ve yinelemeli işlemler ile birleştirildiğinde yapay zekanın çalışma prensibinden bahsedilmesi uygun olur. Yapay zekanın çeşitli işlevleri bulunur.

Farklı yöntemlerin yanı sıra teknolojilerle çalışan yapay zeka firmaların çalışmalarını olumlu yönde destekleyebilme özelliğine de sahiptir. Makine öğrenimi, yapay sinir ağı, derin öğrenme teknolojileri yapay zekanın yöntem ve teknolojileri arasında yer alır. Buna ilaveten bilişsel hesaplama, ileri algoritma, grafik işlem birimleri de yapay zekanın kullandığı yöntem ve teknolojiler arasında yer almaktadır.

Firmaların ihtiyaç duyduğu verilerin elde edilmesi, bunların bir araya getirilmesi, düzenlenmesi ve bu verilerden mantıklı sonuçlar elde edilmesi yapay zeka sayesinde mümkün olur. Verilerden elde edilecek analiz sonuçlarına bağlı olarak firma ticari faaliyetleri sırasında nasıl bir yol izleyeceğine karar verirken stratejilerini de bu doğrultuda belirler.

Hedeflerine ulaşma noktasında neler yapması gerektiği, vaz geçmesi gereken davranış modellerinin neler olduğu, eksiklerinin tespiti için bu veriler yönlendirici olur. Firmalar hedef ve stratejilerine yönelik kararlar alacakları zaman yapay zeka önerileri ve veriler önemi bir unsur haline dönüşür. Bu sebeple de firmaların yapay zekaya ihtiyaçları vardır.

İş süreçlerinin otomatikleşmesini sağlayan yapay zeka, verimi artırırken firma maliyetlerinde düşüşe yol açar. İşletmenin satış oranları artırılmak istendiğinde yapay zekadan yararlanılması uygun olur. Ürünlerin yanı sıra hizmetin kalitesinde de artış yaratan yapay zeka, tedarik zinciri ve lojistik süreçlerinin optimizasyonuna katkı sağlar.

Müşteri memnuniyetinde artış yakalanmasına yardım ederken verimli ve gelişmiş iş gücü tahsisi için de yapay zekaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetleri söz konusu olduğunda da yapay zekan önemli çözümler üretmesi ile öne çıkar. Bu ve benzeri çok sayıda sebep yapay zekanın şirketler tarafından tercih edilmesinde etkendir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kurumsal Düzeyde Yapay Zeka Kullanımının Avantajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu