Sorting by

×
BilgisayarGenelREKLAM

İnternet Hız Testi Nedir & Nasıl Çalışır?

İnternet hızınızda bir problem hissettiğiniz zaman veya internet hızınızın kapasitesini öğrenmek istediğiniz zaman hız testlerini gerçekleştirebilirsiniz. Testler sonucunda internetinizin sizlere ne kadar hızlı bir bağlantı sunduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hız testini yapabilmek için birçok farklı yöntemden yararlanabilirsiniz. Mevcut bağlantınızın verimliliği konusunda sizlere detaylı bilgiler sunabilen hız testleri bağlı olduğunuz hizmet ve ödeme planınıza göre bağlantı hızınızın ne şekilde kısıtlandığını da sizlere gösterebilir.

İnternet hizmeti sağlayıcınızın sizlere vadettiği internet hızı testlerde baz alınmalıdır. İnternet bağlantı hızınıza baktığınız zaman söz verilenden farklı sonuçlar görüyorsanız problem yaşanması muhtemeldir. İnternet hizmeti sağlayıcınız sizlere 40Mbps internet hızı vadettiği zaman düzgün bir şekilde 30Mbps elde ediyorsanız sağlayıcınız sözünde duruyor denebilir. Fakat 20Mbps’lik bir kayıp söz konusuysa aboneliğinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

Hız Testi Nasıl Gerçekleşir?

Özel internet hız testleri içerisinde ping, yükleme ve indirme hızı gibi üç ayrı detayla karşılaşabilirsiniz. Yükleme ve indirme hızını ölçebilmek, birçok internet sağlayıcısının sunduğu hizmetin kalitesini ortaya çıkarabilmek açısından önemlidir. Fakat hız testi yapacağınız zaman bağlantınızın farklı aygıtlar tarafından kullanılmamasına ve herhangi bir yükleme ya da indirme işleminin yapılmamasına dikkat etmelisiniz. Bağlantınız meşgul olduğu takdirde sonuçlarda yanlış veriler ortaya çıkabilir.

Hız testini başlattığınız zaman konumunuz ortaya çıkarılır ve size en yakın olan sunucu belirlenir. Sunucu bulunduktan sonra internet hız testi sunucuya ping gönderilmesiyle başlatılır. Sunucunun vereceği cevap milisaniyeler içerisinde gerçekleşebilir. Ping işlemi tamamlandıktan sonra indirme testi de başlar. Test sırasında sunucuya birden fazla bağlantı kurulduğunu da unutmamalısınız. Bağlantılar aracılığıyla ufak veri parçaları indirilmeye başlar.

Hız testi daha fazla bağlantıya elverişli bir internetiniz olduğunu fark ettiğiniz zaman daha yüksek bağlantı açar ve daha yüksek veri indirir. Buradaki temel nokta, internet bağlantısını zorlayarak aynı anda neler yapılabileceğinin test edilmesidir. Yükleme hızı testleri ve indirme hızı testlerine bakılırken aynı zamanda ping detaylarına da bakılmalıdır. İnternet hız testi için dilerseniz Millenicom’un özel ve işlevsel aracından da yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu