KimyaTıp ve Sağlık

Koronavirüse Karşı En Korunmasız Olanlar,D Vitamini Eksikliği Çekenler

İngiltere East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmada, Avrupa’da düşük D vitamini seviyeleri ve COVID-19  ölüm oranları arasında bağlantılar bulundu.

“SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı korunmada, D vitamininin önerebileceğimize inanıyoruz. COVID-19 enfeksiyonuna karşı en korunmasız insanlar D vitamini eksikliği yaşayanlardır,” diyor henüz dergi incelemesinden geçen araştırmanın yazarları.

Araştırmanın geçtiğimiz ay basılan ön baskısında,D vitamini eksikliğine bağlı 20 Avrupa ülkesi vatandaşlarında yapılan çalışma yer alıyordu.

Tabi yine de, bu korelasyona dair  sebep belirtmiyor. Henüz D vitamini seviyelerinin arttırılmasıyla, COVID-19 hastalarının iyileştiğine dair bir bağlantı olduğunu söylemek için çok erken.

Buna rağmen, yurtdışında C  ve D vitaminine olan talep , salgınla beraber fırladı. Analizciler insanların çoğunun karantina nedeniyle, ışık yetersizliğinden dolayı  D vitaminine hücum etmiş olabileceğini düşünüyorlar.

Ayrıca önceki araştırmalarda eğer D vitamini eksikliği olduğunda, vitamin alınırsa influenza ve tüberküloz gibi solunum yolu hastalıklarına dair riskin azaltılabileceği gösterilmişti.

Yine de D vitaminin vücudun sitokin fırtınalarına karşın aşırı uyarılmaktan koruyor olabilir.

İngiliz NHS(Ulusal Sağlık Servisi) insanların günde en az 10 mikrogram D vitamini almasını öneriyor. Gerekçe olarak da, insanların evde yeterli güneş görmemesinden dolayı D vitamini alamama olasılığını gösteriyor.

“D vitaminin koronavirüs riskini düşürdüğünü gösteren bazı haber raporları yayınlandı.Buna rağmen bu durumda henüz kesin bir kanıt yok,” yazıyor NHS koronavirüs güncellemelerinde.

Kaynak:

https://futurism.com/neoscope/vitamin-deficiency-covid-deaths

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu