Pazartesi , Nisan 6 2020
Anasayfa / Bilimsel Gelişme / Kök Hücreyle Yapılan Diş İki Ayda Oluşuyor

Kök Hücreyle Yapılan Diş İki Ayda Oluşuyor

Kök hücre teknolojisi gerçekten bilimin ne kadar muhteşem olduğunu gösteren mucizelerden biri herhalde . Peki dişlerimizi kök hücreyle geri kazanabilir miyiz? Diş kaybetmek hiçbir kimsenin istediği bir durum değill. Yaşlandıkça daha da azalan dişlerimiz çeşitli uygulamalar olsa da,hiç biri kendi dişimizin yerini tutmuyor. İmplantlar, takma dişler, dolgular çene kemiğimizi sanki inşaat alanına dönüştüren aletlerden başka bir şey değil.

Tüm bu sebeplerden dolayı kök hücre tedavisine umut bağlayan çok kişi var.Yeni medikal yöntem üzerine bazı tartışmalar var, çünkü insan embriyolarının kullanımı ve hasarı görülse de, tüm çalışmada insan dokusu kullanılmıyor ve bu pek çok hayatı değiştirebilir.

Yeni Kolombiya Üniversitesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Laboratuvarı’ndan Dr. Jeremy Mao ve Prof. Edward V. Zegarelli öncülüğünde gerçekleştirildi.

Araştırmacılar kök hücreleri , doğal malzemelerden üretilen bir çeşit yapı iskelesinin içine taşımanın yolunu bulduklarına inanıyorlar. Kök hücreler iskeleyi doldurmaya başlayınca ağza yerleştiriliyor ve diş bu soketin içinde büyümeye başlıyor. Sonrasında çevre dokular bu yeni dişi sararak birleşiyorlar. Bu sanki bir inşaatı oluşturan tuğlalara benziyor. Anatomik olarak gerçek dişin oluşması 9 hafta gibi kısa bir zamanda gerçekleşiyor.

Araştırma Journal of Dental Research(JADA)’da yayınlandı.

 Araştırmada yapılan deney şöyle açıklanıyor:
“22 sıçanın her birinde, mandibular kesici diş çıkarıcı ceplerine ortografik olarak bir kesici diş iskelesi ve dorsumda ektopik olarak insan molar iskelesi implante ettiler.”

Sonrasında bu iskelelerdeki mikrokanallar karşılaştırma için iki büyüme faktörüyle dolduruldu. Büyüme faktörü sıfır olan iskeleler de kontrol için konuldu.

9 ay sonunda periodontal bağ dokusu benzeri ipliksi doku ve sıçanın kesici diş iskelesi, kendi diş yuvası kemiğiyle birleşerek yeni kemik rejenerasyonu yaptı. İnsan molar iskeleleri ise doku büyümesiyle entegrasyon ve doku büyümesi gösterdiler. Ayrıca araştırmacılar bu büyüme faktörlerinin önemli endojen hücrelerini yerine getirdiler. Büyüme faktörü içermeyen kontrol yapı iskelelerinden daha fazla anjiyogenez sağladı. “

Normal titanyum implantların 18 ayda oluştuğunu düşünürsek, kök hücrede 2 ayda oluşum gerçekleşmesi gayet iyi bir sonuç.


https://www.distractify.com/trending/2019/01/15/x1C3AbF0N/stem-cell-dental-implants-grow-new-teeth

Facebook Yorumları

Bu haber 18022 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Yapay Zeka İnsan Düşüncelerini Okuyarak, Kelimelere Dökebiliyor

Yapay zeka şaşırtmaya devam ediyor. Amazon ve Google asistanları kolaylıkla konuşmaları çözerek anlayabiliyor ve bu …

19 yorumlar

 1. Gerçek bilim budur işte, daha başlangıç aşamasında ama gelecekte hiçbir yapı kullanmadan çürük dişlerin olduğu yere bir miktar kök hücre ile diş kendi kendini onarıp, yeni halini alabilecek, belki de 18 yaşından sonra dişlerin hiç çürümemesi de sağlanabilir!

 2. İyi geceler benim merak ettiğim kök hücreden diş nezaman insanlar üzerinde denene
  cek

 3. İyi geceler Oğuz bey kök hücreden diş çıkarma işlemi Japonya’da yapılıyormuş diye duydum sizin bu bilginiz varmı

 4. Artık piskojik olarak çöküşteyim kaplama dişler beni rahatsız ediyor her gün internetten bunu araştırır oldum çocukken çok şeker yediğim için dişlerim çabuk çürüdü ve ön üç dişimi kaplatmak zorunda kaldım bazıları dalga geçiyor dişlerimle takma diye benimde bu çok zoruma gidiyor bu yaşta .bir kaç doktor aradım ama olumlu cevap alamadım bazıları bu tekniğin Türkiye’ye gelmesi uzun sürer diyo bunun için lütfen bana yardımcı olun kendime özgüvenin kalmadı bunu çok kafama taktım benim yirmilik dişim var ama hafiften çürümeye başladı bu dişide bankalar saklamıyolarmış başkasının kök hücresiyle diş çıkartma olurmu

 5. Oğuz bey implant istemiyorum doğal dişimin tekrar çıkmasını istiyorum bu Japonya’da yapılmıyomu

 6. Yine hayal kırıklığına uğradım teşekkürler

  • İyi akşamlar kusura bakmayın ama piskolojikmen aklımdan çıkmıyo Oğuz bey bu kök hücreden diş çıkartma yöntemini Japonya’da varmı diye bi araştırırmısınız

 7. İyi akşamlar kusura bakmayın ama piskolojikmen aklımdan çıkmıyo Oğuz bey bu kök hücreden diş çıkartma yöntemini Japonya’da varmı diye bi araştırırmısınız

 8. İyi akşamlar Oğuz bey daha önce sormuştum lütfen yardımcı olun Japonya’da kök hücreden diş çıkartma yöntemi yapılıyor diye duydum bı araştırırmısınız

 9. İyi akşamlar oğuz varmı bı gelişme kök hücreden diş çıkartmayla alakalı

 10. Bununla ilgilenen doktor varmı tanıdığınız

 11. İyi günler oğuzbey kök hücreden diş çıkartma yönteminde gelişme varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.