Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiDeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Kök Hücreyle Yapılan Diş İki Ayda Oluşuyor

Kök hücre teknolojisi gerçekten bilimin ne kadar muhteşem olduğunu gösteren mucizelerden biri herhalde . Peki dişlerimizi kök hücreyle geri kazanabilir miyiz? Diş kaybetmek hiçbir kimsenin istediği bir durum değill. Yaşlandıkça daha da azalan dişlerimiz çeşitli uygulamalar olsa da,hiç biri kendi dişimizin yerini tutmuyor. İmplantlar, takma dişler, dolgular çene kemiğimizi sanki inşaat alanına dönüştüren aletlerden başka bir şey değil.

Tüm bu sebeplerden dolayı kök hücre tedavisine umut bağlayan çok kişi var.Yeni medikal yöntem üzerine bazı tartışmalar var, çünkü insan embriyolarının kullanımı ve hasarı görülse de, tüm çalışmada insan dokusu kullanılmıyor ve bu pek çok hayatı değiştirebilir.

Yeni Kolombiya Üniversitesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Laboratuvarı’ndan Dr. Jeremy Mao ve Prof. Edward V. Zegarelli öncülüğünde gerçekleştirildi.

Araştırmacılar kök hücreleri , doğal malzemelerden üretilen bir çeşit yapı iskelesinin içine taşımanın yolunu bulduklarına inanıyorlar. Kök hücreler iskeleyi doldurmaya başlayınca ağza yerleştiriliyor ve diş bu soketin içinde büyümeye başlıyor. Sonrasında çevre dokular bu yeni dişi sararak birleşiyorlar. Bu sanki bir inşaatı oluşturan tuğlalara benziyor. Anatomik olarak gerçek dişin oluşması 9 hafta gibi kısa bir zamanda gerçekleşiyor.

Araştırma Journal of Dental Research(JADA)’da yayınlandı.

 Araştırmada yapılan deney şöyle açıklanıyor:
“22 sıçanın her birinde, mandibular kesici diş çıkarıcı ceplerine ortografik olarak bir kesici diş iskelesi ve dorsumda ektopik olarak insan molar iskelesi implante ettiler.”

Sonrasında bu iskelelerdeki mikrokanallar karşılaştırma için iki büyüme faktörüyle dolduruldu. Büyüme faktörü sıfır olan iskeleler de kontrol için konuldu.

9 ay sonunda periodontal bağ dokusu benzeri ipliksi doku ve sıçanın kesici diş iskelesi, kendi diş yuvası kemiğiyle birleşerek yeni kemik rejenerasyonu yaptı. İnsan molar iskeleleri ise doku büyümesiyle entegrasyon ve doku büyümesi gösterdiler. Ayrıca araştırmacılar bu büyüme faktörlerinin önemli endojen hücrelerini yerine getirdiler. Büyüme faktörü içermeyen kontrol yapı iskelelerinden daha fazla anjiyogenez sağladı. “

Normal titanyum implantların 18 ayda oluştuğunu düşünürsek, kök hücrede 2 ayda oluşum gerçekleşmesi gayet iyi bir sonuç.


https://www.distractify.com/trending/2019/01/15/x1C3AbF0N/stem-cell-dental-implants-grow-new-teeth

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. Gerçek bilim budur işte, daha başlangıç aşamasında ama gelecekte hiçbir yapı kullanmadan çürük dişlerin olduğu yere bir miktar kök hücre ile diş kendi kendini onarıp, yeni halini alabilecek, belki de 18 yaşından sonra dişlerin hiç çürümemesi de sağlanabilir!

 2. İyi geceler benim merak ettiğim kök hücreden diş nezaman insanlar üzerinde denene
  cek

 3. İyi geceler Oğuz bey kök hücreden diş çıkarma işlemi Japonya’da yapılıyormuş diye duydum sizin bu bilginiz varmı

 4. Artık piskojik olarak çöküşteyim kaplama dişler beni rahatsız ediyor her gün internetten bunu araştırır oldum çocukken çok şeker yediğim için dişlerim çabuk çürüdü ve ön üç dişimi kaplatmak zorunda kaldım bazıları dalga geçiyor dişlerimle takma diye benimde bu çok zoruma gidiyor bu yaşta .bir kaç doktor aradım ama olumlu cevap alamadım bazıları bu tekniğin Türkiye’ye gelmesi uzun sürer diyo bunun için lütfen bana yardımcı olun kendime özgüvenin kalmadı bunu çok kafama taktım benim yirmilik dişim var ama hafiften çürümeye başladı bu dişide bankalar saklamıyolarmış başkasının kök hücresiyle diş çıkartma olurmu

  1. Mustafa bu halen çalışılan bir proje, klinik denemeler güvenirliği saptamak için yıllarca sürebiliyor. Size tavsiyem implantı araştırın.

 5. Oğuz bey implant istemiyorum doğal dişimin tekrar çıkmasını istiyorum bu Japonya’da yapılmıyomu

     1. oğuz bey kök hücreyle diş çıkarma tedavisini uyguladıklarını
      söyleyen ukraynada bir klinik var bunlar doğru mu söylüyor
      yoksa umut mu satıyor bilemedim bana gönderilen mesajda
      8300 euro bedelle bu tedaviyi yaptıklarını söylüyorlar arştırma imkanınız varsa….https://nbscience.com/tr/

  1. İyi akşamlar kusura bakmayın ama piskolojikmen aklımdan çıkmıyo Oğuz bey bu kök hücreden diş çıkartma yöntemini Japonya’da varmı diye bi araştırırmısınız

 6. İyi akşamlar kusura bakmayın ama piskolojikmen aklımdan çıkmıyo Oğuz bey bu kök hücreden diş çıkartma yöntemini Japonya’da varmı diye bi araştırırmısınız

 7. İyi akşamlar Oğuz bey daha önce sormuştum lütfen yardımcı olun Japonya’da kök hücreden diş çıkartma yöntemi yapılıyor diye duydum bı araştırırmısınız

   1. Özet: Kemotaktik, osteojenik, dentinojenik, amelogenik veya sementojenik bir kompozisyon içeren memeli diş şeklindeki bir iskele sağlanmıştır. Ayrıca, bir memelinin ağzındaki bir dişin değiştirildiği, dişin bulunmadığı ve mevcut olmayan dişin pozisyonunda ağızda bir diş soketinin bulunduğu bir yöntem sağlanmıştır. Yöntem, eksik diş şeklindeki bir iskelenin diş soketine implante edilmesini içerir. Ek olarak, bir diş iskelesi yapmak için bir yöntem sağlanmıştır. Yöntem, bir iskelenin memeli dişi şeklinde sentezlenmesini ve kemotaktik, osteojenik, dentinojenik, amelogenik veya sementojenik olan en az bir kompozisyonun eklenmesini içerir.
    Tür: Uygulama
    Dosyalanma Tarihi: 17 Mart 2015
    Yayın tarihi: 26 Kasım 2015
    Başvuru Sahibi: New York Şehrindeki Columbia Üniversitesi Mütevelli Heyeti
    Mucit: Jeremy J. Mao
    patent bekleyen diş çıkarma ve yenileme yöntemi 2021 ortalarında patent alması beklenmektedir tabi uluslararası petentleri de almadan uygulamaya geçmezler uluslararası patent ne kadar zamanda alınır bilemem en iyi ihtimalle 2 sene gibi bir zaman lazım gibi.5 yıldır bulunan yöntem beklemektedir sorun tamamıyle pazarlama üzerinedir

    1. İyi gunler Mehmet bey bunla ilgili bana yardımcı olurmusunuz lütfen yıllar dir bunu bekliyorum kok hucreden dis çıkartmayı nerdesiniz

  1. mustafa bey yazmaktan vazgeçtiğinize göre ya çözüm buldunuz yada
   umudunuzu yitirdiniz evet ateş düştüğü yeri yakar psikolojinizi anlıyorum
   aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum maalesef sağlıkta bir sıkıntı hayat kalitemizi derinden
   etkiliyor bu ve benzeri siteler ancak bilimsel dergilerde çıkan gelişmeleri sitelerine taşıyorlar
   bu yüzden gelişmelerden kısa zamanda habderdar olmak zor doktorları bile kendi alanlarıyla ilgili
   gelişmelerde son derece ilgisiz japonya ve amerikada olma ihtimali var ama klinik deney aşamasında olma ihtimali yüksek umarım kısa zamanda olur da hayat normal akışında devam eder

   1. İyi akşamlar Mehmet bey siz bisey bulabildinizmi kok hücreden diş çıkartma ile ilgili

  1. Mustafa Bey bir gelişme var mı bu konuda diş çıkarma kök hücre ile ilgili bir tedavi yapılan bi yer var mıdır

 8. Merhaba Mustafa Bey kök hücre ile diş in tekrar kazanılması ile ilgili bir sonuca veya yapılan bir merkeze ulaşabildiniz mi aynı şekilde bu konuda ben de rahatsızım.Bu konu ile ilgili bilgi verilirse cok sevinirim.

 9. Merhaba KÖK HÜCRE İLE DİŞ ÇIKARMA TEDAVİSİ TÜRKİYE DE UYGULANMAKTAMIDIR BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VAR MIDIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu