Bilimsel GelişmeMakalelerTıp ve Sağlık

Kısır Fareler Kök Hücre Sayesinde Yeniden Doğurdu

Kısır dişi farelere verilen yumurta üreten kök hücreler sayesinde, sağlıklı yavrular vermeleri mümkün kılındı. 18 Mayıs’ta Molecular Therapy dergisinde yayınlanan araştırma, benzeri bir prosedürle, kadınlarda erken menopoz veya kemoterapi kaynaklı kısırlık için bir umut ışığı doğabilir.

Yumurta üreten hücreler germ hattı kök hücreleridir, öncüller yumurta ve sperme bağlı olarak ovaryum veya testislerde var olur. Erkekler sürekli üretildiği düşünülürken, kadınlarda belli bir miktarda yer aldığı ve kısıtlı süre boyunca taşındığı düşünülüyor.

Bilim insanları farelerde alınan germ hattı kök hücrelerini petri kabında yumurtaya dönüştürdü.”Buradaki argüman, eğer bu hücreler vücutta normalde aynı şeyi yapıyorsa, doğru çevresel koşullar altında kültür hücrelerinin aynı özelliğe sahip olması gerekir,” diyor Telfer.

Gelişimsel Biyolog Ji Wu ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nden meslektaşları germ hattı kök hücrelerini alarak, 6 günlük fare ovaryumlarına yerleştirerek, petri kabında onları üretti.Sonra bu kök hücreleri alarak kısır farelerin ovaryumlarına ekti. Kök hücreler derece derece hareket ederek, tam ovaryum yüzeyinin altındaki noktaya hareket etti ve oraya yerleşerek yumurta hücrelerine döndüler.

Ekimden 5 ila 8 hafta sonra, bu fareler alınarak sağlıklı erkek farelerle çiftleştirildiler. Tedavi edilen 8 fareden 6’sı normal kromozomlu sağlıklı fareler ürettiler.

Bu sonuçlar gösterdi ki, germ hattı kök hücreleri kısırlığı tedavi edebiliyor. Yine de bu tedavinin insanlara uygulanabilmesi için halen çok erken.

Ayrıca kök hücrelerin toplandığı dişiler halen canlı kök yumurtalar üretebiliyor. Bununla beraber kök hücrelerin çok genç farelerden toplandığını belirtmekte fayda var. Yetişkin farelerden kök hücre alınarak tekrar denenebilir.

Kaynak : https://www.sciencenews.org/article/transplanted-stem-cells-become-eggs-sterile-mice

Referansı :

C. Wu et al. Tracing and characterizing the development of transplanted female germline stem cells in vivo. Molecular Therapy.Published online May 18, 2017. doi: 10.1016.j.ymthe.2017.04.019.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kısır Fareler Kök Hücre Sayesinde Yeniden Doğurdu - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu