Sorting by

×
Teknoloji Haber

KINECT FUSION İLE 3 BOYUTLU MODELLEME ÇOK KOLAY

3 Boyutlu Modelleme oldukça zaman alan, ızdırap verici bir iş. Artık Lynx A kamerası gibi teknolojiler sayesinde bu nokta vuruş ilişkisine dönüştürülüyor. Ayrıca Microsoft Kinect teknolojisi sayesinde grafikerler, 3D baskı bağımlıları , endüstriyel tasarımcılar, animatörler, mimarlar ve oyun geliştiricileri Windows için geliştirilen Kinect ile objeleri ve çevresel elementleri 3 boyutlu modellere dönüştürebiliyor.

Kinect Fusion,  SIGGRAPH 2011’ de duyurulmuş ve sonra geçen sene Kasım’ da Kinect for Windows SDK ile güncellenmişti. Windows için Kinect for Windows ile 3D modelleri ile derinlik alınarak, oldukça detaylı modeller yapılabiliyor. Kinect  Windows sensörüyle yüzlerce binlerce karenin ortalaması alınarak, oldukça detaylı modellemeler yapılabiliyor.

3D modeller Kinect sensör etraflarından dolaştırılarak üretilebiliyor. Daha küçük objeler ise sensörle kolayca taranarak hayat geçirilebiliyor. Ayrıca 3D modelleri inşa ederken, Kinect Fusion kullanılarak 3D arttırılmış gerçeklik uygulamaları ve ölçümleri yapılabiliyor.

“Windows için Kinect çözümü  ile hızlı bir şekilde 3-D modelleri yaratmak gerçekten inanılmaz, “diyor Microsoft’ ta kıdemli araştırmacı Shahram Izadi.

Normalde Kinect statik bir sensörken, Kinect Fusion ile kamera tutularak kolayca tüm dünya taranabiliyor.

Teknoloji Microsoft’ un yıllık TechFest teknoloji fuarında tanıtıldı.  Windows Kinect takımı Cambridge araştırma ekibiyle birlikte çalışıyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/kinect-fusion-3d-modeling/26569/

kinect-fusion-2 kinect-fusion-3 kinect-fusion-4

kinect-fusion-gercekbilim

kinect-fusion-5

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu