AstronomiHaberlerİlginç BilimÜtopyaUzay-ZamanVideobilim

KIC 8462852 Uzaylı Medeniyeti Değil

2015’de ilk keşfedildiğinde KIC 8462852; diğer adıyla Tabby yıldızı, uzaylı medeniyet tartışmalarının da önünü açmıştı. Işığın bu şekilde bükülmesine neyin neden olduğuna dair Dyson küresi gibi öneriler öne sürülmüştü.  Louisiana State Üniversitesi tarafından başlatılan Kickstarter kampanyası sayesinde Astronom ve Fizikçi Yrd. Doç. Dr. Tabetha Boyajian yeni veriler toplayabildi.

Üretilen veriler bu tuhaf gök cismine dair yeni bakış açılarını da beraberinde  getirdi.Araştırma  The Astrophysical Journal Letters  dergisinde yayınlandı . Yine bu gök cisminin Kepler Uzay Teleskopu tarafından tespit edildiğini söylemekte yarar var.

Bazı spekülasyonlar bu gök cisminin  bir çeşit uzaylı mega yapısı olduğunu speküle etse de, yeni veriler bu tuhaf ışık sönümlenmelerinin uzaylılarla alakalı olmadığını gösteriyor.

Araştırmaya göre yıldızdan yayılan bu farklı renkleri ,ışıklar farklı yoğunluklarda bloke ediliyor. Eğer uzaylı yapısı veya gezegeni olsaydı opak gölgelerin elde edilmesi gerekiyor.

https://youtu.be/8JPAhkA2y1g

GARİP ve HEYECAN VERİCİ

Tabby yıldızı gibi anomaliler ancak sağlıklı bir şüphecilikle açıklanabilir. Daha önce rapor edildiği üzere bu tuhaf dalgalanmalara pek çok şey neden olabilir.

Hayal ve bilimin kesiştiği bu yerde gerçekten fantastik gelişimlere neden olabilir, aynı Star Trek ve diğer fimlerin teknoloji olumlu yönde etkilemesi gibi… Ayrıca Tabby yıldızı gibi kayda değer keşifler, bilimle ilgilenmeyen insanların ilgisini çekebilir ve heveslendirebilir.

Uzaylı medeniyetlerden önce , gerçekten veri toplamalı ve bunu bilimsel metotla kanıtlamamız gerekiyor. Yine uzaylı fikri hepimize geliyor ,  araştırmaktan zarar çıkmaz.

Kaynak: https://futurism.com/data-reveals-there-no-alien-megastructure/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Geri bildirim: KIC 8462852 Uzaylı Medeniyeti Değil - Herşeyolog
 2. Bilim adamları, yıllar süren çalışmalar neticesinde artık depremlerin önceden tahmin edilebileceğini ,Nasa’nın da desteklediği dünya genelinde bir projeye imza attılar.
  Türk bilim adamı,Ronal Karel yıllarca süren çalışmalarının neticesinde bu projenin ikinci başkanı olmuştur.ronald.karel@geocosmo.org.
  Çok kapsamlı olan bu projenin bir başka ayağı da canlıların deprem sinyallerini önceden algılamasıyla ilgili; dünyada çok yeni olan, bazı hassas insanların deprem ön sinyallerini almaçları aracılığıyle depremin yerini ve zamanını tespit edebildiklerini kabul ederek bu konuya başka bir bilimsel bakış açısı getirmiştir.
  Özellikle olası büyük depremlerden önce manyetik alanın cisimler üzerindeki etkilerini( cisimlerin eğilip bükülmeleri,durağan cisimlerin hareket halinde olduklarını)gözlemleyebiliyorlar.
  Deprem ön sinyallerini algılayanlardan biri de benim..
  Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu