Bilimsel GelişmeElektronikKimyaNanoteknolojiYeni İcatlar

Kendi Kendini Onaran Elektrik Devresi Yapıldı

iyileşendevre-gerçek bilim

Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları kesildiğinde kendi kendini onararak , tekrar iletkenlik kazanabilen iletken devre ürettiler. Devre esneklik, yüksek iletkenlik ve oda sıcaklığında kendi kendine birleşme gibi özelliklere sahip yeni nesil bir jelden üretiliyor. Bu jelin esnek elektronikler, yumuşak robotlar, yapay deriler,biyomimetrik protezler ve enerji depolama cihazlarında kullanılma potansiyeli var.

Teksas Üniversitesi’nden Guihua Yu liderliğinde yapılan araştırma geçtiğimiz Nano Letters dergisinde yayınlandı.

Yeni üretilen bu jel supramoleküler jelin iletken polimer hidrojel matriks içine enjekte edilmesiyle oluşturuldu. Araştırmacılar guest to host (ziyaretçiden konağa) stratejisi sayesinde her iki bileşenin kimyasal ve fiziksel özelliğini birleştirildiğine işaret ediyor.

Ziyaretçi, yani supramoleküler jel kendi kendini onarma özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde dinamik bir yapışkan gibi işleyen jel, konakta bulunan iletken polimer hidrojel ile elektron iletimi sağlanıyor. Hidrojel sayesinde elastiklik ve dayanım da artıyor.

Yapılan deneylerde üretilen hibrit jelin elektrik özellikleri test edildi. Bunu göstermek için hibrit jelde elektrik devresi yapılarak test edildi. Defalarca aynı bölgeden kesilen jelin kendi kendine 1 dakikada iyileşerek eski iletkenliğine kavuştuğunu gösterdi.

Araştırmacılar jelin pek çok değişik alanda kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Bu makale liderler vadisinde yazdığım yazıdan aktarılmıştır.

İleri Okuma:

Ye Shi, et al. “A Conductive Self-Healing Hybrid Gel Enabled by Metal-Ligand Supramolecule and Nanostructured Conductive Polymer.” Nano Letters. DOI: 10.1021/acs.nanolett.5b03069

Kaynak : http://phys.org/news/2015-08-electrical-circuit-gel.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kendi Kendini Onaran Elektrik Devresi | Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu