Sorting by

×
Genel

Kedi Kumu En İyi Nereye Konur?

Kediler dünyaya geldiklerinde anneleri tarafından tuvalet ihtiyaçları konusunda yardım alırlar. Anne kediler yavrularına bu konuda destek sağlamakla beraber dışarıdan herhangi bir yardıma gereksinimleri yoktur. Bundan dolayı doğuklarında herhangi bir kum kabına ya da kuma ihtiyaç olmayacaktır. Yavru kedilerde tuvalet eğitimi doğduktan yaklaşık olarak bir ay sonra başlamaktadır. Eğitimin başlangıcında ilk olarak kedi tuvaleti, kedi kumu ve tuvalet alışkanlığı kazanması ön planda tutulur. Tuvalet alışkanlığı kazanmış olan kediler tuvaletlerinin yerine alışır.

Kum kabını ev içinde konumlandırmak için en doğru yer seçilirken gözden uzak bir alana koymak her zaman birincil öncelik olmalıdır. Ev içerisinde yaşayan insanların ayak altında olmayan ya da yol üzerinde olmaması gerekmektedir. Ancak kediler tuvaletleri geldiğinde kolay ulaşım sağlayabilmelidir.

Kedi kumları için konulması en ideal yer kapısının her zaman açık olduğundan emin olduğunuz banyolar olacaktır. Ev içerisinde sık kullanılmayan herhangi bir oda içerisine de konumlandırılabilir. Bu noktada kedi kumlarını nereye koyduklarının yanı sıra kedi kumunun yanında mama ya da su kabınında bulunmaması gerekir.

Kedi Kumunun Kokmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sağlıklı bir yetişkin kedi günde iki ila üç kere idrarını, bir ya da iki kere de dışkısını yapar. Doğaları gereği temizlik konusundaki hassasiyetlerinden dolayı, her tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra üstünü kedi kumu ile örtmektedir. Bu noktada kullanılan kedi kumları içeriği ile büyük önem arz etmektedir. Kedi kumunun bünyesinde barındırdığı maddeler topaklanma yapmalı ve kokuyu absorbe etmelidir.

Düzenli Temizlik

Yavru kedilerde her dışkılama sonrası iken yetişkin kedilerde günde iki ya da üç kere tuvalet kabı temizlenmelidir. Gün içerisinde yapılan temizlik sıklığına göre tuvalet kabı içerisinde bulunan kumun kullanım süresi artmak ile beraber, ayda bir kere tamamen kumun değişmesi gerekmektedir.

Kaliteli Kedi Kumu Tercihi

Kedi sahiplerinin hem ekonomik olarak hem de kedisinin sağlığı için en doğru kaliteli kedi kumunu tercih etmesi gerekir. Tercih edeceği kedi kumunun son kullanma tarihi ve seçilen marka konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekir. Kedi sahipleri Petpal.com.tr ’de bulunan içeriği temiz ve güvenilir olan kedi kumu markalarını inceleyebilir. Son kullanma tarihi konusunda gerekli özeni gösteren Petpal.com.tr internet sitesi, kullanıcıları için güvenli bir alışveriş deneyimi yaşatmaktadır.                                                                                                                            

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu