Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Kahve MS Hastalığına Yakalanma Riskini Düşürüyor Mu?

coffee

Yeni bir bilimsel araştırmaya göre;  kahve içmenin , MS-multipl sklerosis hastalığına yakalanma riskini azaltmayla ilişkili olabileceği belirtiliyor. Amerikan Nöroloji Akademisi’nin Washington’daki 67. Yıllık Toplantısında  sunulan araştırma, kafein alımıyla MS hastalığına yakalanma riskinin de azaltılabileceğini belirtiliyor.

“Kafein alımı normalde Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına yakalanma  riskini azaltmakla ilişkilendirilse de, araştırmamız kafein alımının MS hastalığına karşı da koruyucu olabileceğini gösteriyor. Burada destek noktası bu tipte geliştirilecek bir ilacın beyni koruyucu etkileri olabileceğidir,” diyor John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmanın yazarlarından Dr. Ellen Mowry.

Araştırmada İsveç’ten 1,629 MS hastası ve 2,807 sağlıklı ve ABD araştırmasında 1,159 MS hastası ve 1,172 sağlıklı insana bakıldı. MS semptomlarının başlamasından 1 ila 5 yıl geçen hastalar ve aynı periyotta MS hastalığına yakalanmayan kişilerin kahve tüketimleri karakterize edildi. Ayrıca araştırmada yaş,seks,sigara tiryakiliği,vücut kitle indeksi ve güneş maruziyetine ilişkin faktörler hesaba katıldı . İsveç araştırmasında günde en azından 6 kupa içenlere göre, içmeyenlerin MS’e yakalanma riskinin 1,5 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Semptomlar başlamadan 5 ila 10 yıl öncesinde yüksek miktarda kahve tüketmenin benzer şekilde koruyucu oluyor

ABD araştırmasında yıllık günde 4 kupa veya daha fazla kahve tüketenlerin , kahve içmeyenlere göre 1,5 kat daha fazla MS’e yakalanma riskinin olduğu belirtiliyor. “Kafeinin uzun dönemde MS’i engellemesi veya nüksetmesine karşı çalışmalar yapılmalıdır,” diyor Dr. Mowry .

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150226163245.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu