KimyaTıp ve Sağlık

Kaçak Alkol Zehirlenmelerini Hızlı Tespit Eden GC Metodu Geliştirildi

salivatestto

Cordoba Üniversitesi ve Loughborough Üniversitesi’nden bilim insanları sarhoşluktan kaynaklanan zehirlenmelerde hızla teşhis koymaya yarayan bir metot keşfettiler. Salyadan yapılan test kaçak alkol ve tecavüz hapı (GHB- γ-hydroksibutirik asit, ) zehirlenmelerini  belirlediler.

8 Ocak 2016’da yayınlanan sonuçlar Journal of Breath Research araştırma dergisinde yayınlandı. Loughborough Üniversitesi Analitik Bilimler’den Prof. Paul Thomas,” Aynı termometreyle sıcaklık ölçer gibi basit bir metot geliştirerek, sarhoşluğun ötesinde gizlenen bir zehirlenmeye maruziyet olup olmadığını belirlemeliyiz,” diyor.
Araştırmacıların geliştirdiği test metanol,etanol,etilen glikol, propan 1,3 glikol ve γ-hydroksibütirik asit varlığını tespit edebiliyor.

Üç sağlıklı gönüllüden toplanan salya numunesine bu kimyasal eklenerek, düşük konsantrasyonlarda hassas ölçümler yapıldı. Normalde ağız bulunan bakteriler ve amonyak kimyasal ölçüm sistemlerinde ölçümü zorlaştırabilir. Fakat yapılan ölçümler gerçekten hassas ve yüksek doğrulukla yapıldı

Taze salya numunesine eklenen metanol,etanol,etilen glikol,1,3 propan diol ve γ-hydroksibütirik asit gaz kromatografi (GC) ile başarıyla tespit edildi. γ-hydroksibütirik asitin tespitinin kolaylığı araştırmacıları şaşırttı. Bu kadar polar ve asidik bir molekülün düşük konsantrasyonlarda bile tespitinin kolay olması , analitik açıdan iyi.

Araştırmacılar şimdi hastanelerin acil bölümündeki hastalar için denemeler yapıyor. Bu alanda son yıllarda büyük gelişmelerin olduğu nefes, deri ve salya ile etkili testler yapılabileceği savunuluyor .

 

Referans  : ‘A rapid and non-invasive method to determine toxic levels of alcohols and γ-hydroxylbutyric acid in saliva samples by gas chromatography-differential mobility spectrometry’ L Criado-García et al, J. Breath Res.1 (2016) 017101, Jan. 8, 2016: iopscience.iop.org/article/10.1088/1752-7163/10/1/017101.
Kaynak : http://phys.org/news/2016-01-saliva-ghb-alcohol-poisonings.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu