Sorting by

×
DeneyselGenelREKLAM

Ortamlarda Yöneltebileceğiniz En İlginç 5 Zeka Sorusu

Arkadaş ortamlarında, konuşulacak konuların tıkandığı zamanlarda internetteki komik videolar ve capsler üzerinden yeni konu açarak üzerinde dakikalarca konuşmak oldukça güzel oluyor. Ama eğer bu tarz konuşmalardan haz etmeyen ve internet ortamından oldukça uzak birileri varsa onları da konuşmanın içine çekmenin yollarını aradığınız eminim ki olmuştur.

Benim de çevremde bu tür kişiler olduğunda ya kültür sanat aktiviteleri üzerinden gidiyorum, ya eğlenceli fıkralar anlatıyorum, ya da onları gerçekten içine çekeceğine inandığım zeka soruları ile beyin jimnastiği yapıyorum. İnternetten ya da daha önce arkadaşlarımdan duyarak yönelttiğim bu mantık soruları zaman zaman öyle kısır bir hal alıyor ki, çözmek için saatlerce düşünmek durumunda kalabiliyoruz. Zaten düşünürken geçen süre vaktimizi verimli geçirmemize vesile oluyor.

Buraya kadar her şey normal ama bir zaman sonra kaynak bulmak zorlaşıyor ve cevabını zaten bildiğin sorular üzerinde defalarca durmak içimi sıkıyor. Bu durumda Google, hemen “zeka soruları ve cevapları” kelimesiyle yardımıma yetişiyor ve yeni sorular keşfetmeye başlıyorum.

Gerçekten dünyada farklı kültürlerce üretilmiş çok sayıda zeka bulmacaları var. Araştırmak zaten keyif veriyor, bir de bunun üzerine yeni bilim adamları ve teoriler öğrenmeye başlıyorum. Hazırlanan her soru neredeyse bir teoriye dayanıyor ve onların hikayesini okumanın bana keyif verdiğini farkettiğim  andan itibaren, araştırmalarıma daha da ağırlık verdim.

Araştırmalarım sırasında denk geldiğim bazı soruları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Aralarında görsel zeka soruları da var ama büyük bir çoğunluğu sözel sorulardan oluşuyor.

Cevaplar en aşağıdadır.

1 – İlk sorum biraz dikkati ölçen munzurca hazırlanmış sorulardan biri, bakalım bilebilecek misiniz?

Bir elinizde 3 elma ve 4 portakal var. Diğer de elinizde 4 elma ve 5 portakal varsa siz tam olarak neye sahipsiniz?

2 – Az önceki sorunun ardından sizi biraz çıldırtacak görsel zeka sorusunu yöneltmek istiyorum.

Resimde size hangi kelime anlatılmak isteniyor?

Biraz zor gelmiş olabilir, çünkü ben de ilk gördüğümde bayağı zorlanmıştım ama sonradan buldum. Eğer bulmakta güçlük çekiyorsanız bu tür beyin egzersizlerine göz atmanızı tavsiye ederim, çünkü son dönemde ben de ağırlık vermeye başladım. Bununla ilgili daha fazla örnek vermek isterim. Mesela aşağıdaki kaynakta çok güzel derlemeler yapılmış

https://www.mentalup.net/blog/zeka-sorulari

3 – Şimdi yine sözel bir soru var ve bu soru aklımızın bizimle oynadığının en güzel göstergesi.

Kırmızı bir taşı mavi bir denize atarsanız ne olur?

4 – Bir görsel bir zeka gidiyorduk, şimdi bir başka görsel soruyu daha yöneltmek istiyorum. Bu gerçekten düşünmeyi gerektiriyor.

Resimdeki zarı devire devire kırmızı okun olduğu yere getirirsek, üste gelen sayı kaç olur?

5 – Son soruyu da yine munzur bir şekilde bitirmek istiyorum.

Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker; kaç ayda 28 gün vardır?

Cevaplar :

1. Cevap: Sizin kocaman elleriniz var

2.Cevap: Egzersiz

3.Cevap: Taş ıslanır ve dibe batar ve belki biraz da su sıçratır

4.Cevap: Bir ipucu vermek gerekirse; zarın karşılıklı iki yüzünün toplamı 7’dir. Bu durumda cevap 3 olacaktır.

5.Cevap: Hepsinde. Tüm aylarda 28 gün vardır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geri bildirim: Ortamlarda Yöneltebileceğiniz En İlginç 5 Zeka Sorusu - Herşeyolog
  2. 3, 4 ve 5’i bilmiştim, anladım ki bunlar şaşırtmacalı sorular. Cevaplara görünce 1 ve 2’ye tekrar bakmaktan vazgeçtim.:)

  3. Geri bildirim: Arkadaş ortamında yöneltebileceğiniz zekice sorular – Yookartik
  4. Geri bildirim: Arkadaş ortamında yöneltebileceğiniz zekice sorular – baglandirek.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu