BilgisayarREKLAM

Instagram’ı Etkin Kullanmak İçin Bunlara Dikkat!

Instagram popülerliğini gün geçtikçe artıran platformların başında geliyor. Ancak bu platformda dikkat çekmek ve yeni takipçi kazanmak hem bireysel kullanıcılar hem de markalar için oldukça zor. Bu nedenle bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Mevcut takipçileri de kaybetmemek adına dikkat edilmesi gereken hususların başında ise paylaşımlar var.

Elbette Facebook ya da Instagram gibi platformlarda dilediğiniz kadar paylaşım yapabilirsiniz. Fakat günde 1 paylaşımdan fazlasının rahatsızlık verici olabildiğini de unutmamak lazım. Bu alanda uzmanlaşmış olan kişiler günde 1 paylaşım ile herkesin kendini sınırlandırması gerektiğini düşünüyor. Zira rakamlara bakıldığında da günde 1 paylaşımdan fazlasının pek etkileşim almadığı da ortaya çıkıyor. Bununla birlikte paylaşılan içeriğin ilgi çekici olması, güzel görünmesi ve farklı olması da çok önemli!

Özgünlük Önemli!

Daha önce etkileşim almış paylaşımları yeniden paylaşmak size çok fayda sağlamaz. Bunun yerine özgün paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz. Yapılan en yaygın hataların başında ekran görüntüsü paylaşımları geliyor. Maalesef ekran görüntüsü paylaşımları ile çok fazla özgün kare elde edebiliyor olsanız da bu paylaşımların Instagram ruhuna aykırı olduğu bilgisini sizlere aktaralım. Takipçilerinize her daim en güzel kareleri sunmalısınız.

Paylaşımınız ile ilgisiz olan hashtagleri kullanmayın. Bunun yerine paylaşımınızı özetleyen ve ilgili olan hashtagleri seçmeniz, daha fazla etkileşim almanızı hatta yeni takipçiler de kazanmanızı sağlar. Aynı zamanda hashtag kullanımını abartmanız da bir o kadar sakıncalı, bilginiz olsun… Instagram izin veriyor diye 30 adet hashtag eklemeniz pek olumlu karşılanacak bir seçim değil. Paylaşımlarınıza etiket ve konum da ekleyebilirsiniz. Bu da paylaşımınızın çok daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilir. Aynı zamanda etkileşim alma olasılığınızı da yükseltecektir.

Düzenli Paylaşıma Dikkat!

Gözden ırak olanın gönülden de ırak olduğu sözü adeta Instagram’ı anlatıyor. Eğer takipçi kaybetmek istemiyorsanız düzenli olarak paylaşım yapmalısınız. Bir hafta boyunca her gün 1 fotoğraf paylaşıp 1 ay ortadan kaldırmanız çok yanlış! 1 ay sonrasında yeniden hesabınıza giriş yaptığınızda çok sayıda kişinin sizi takipten çıkardığını görebilirsiniz. Takipçi kazanmanın artık çok daha zor olduğu bu platformda mevcut takipçilerinizi kaybetmek istemezsiniz. İşte bu nedenle düzenli olarak paylaşım yapmaya da büyük önem vermelisiniz.

Yenilikleri Takip Edin!

Instagram çeşitli yeni uygulamalar ile kullanıcılara daha etkileyici paylaşımlar yapma imkanı sunuyor. Siz de yenilikleri takip ederek kullanmaya özen gösterirseniz paylaşımlarınız da daha etkileyici olacaktır. Örneğin layout uygulaması ile fotoğraflarınıza yatak ya da dikey bir form kazandırabiliyorsunuz. Ayna efekti ekleyerek çok daha ilginç görünmesini de sağlayabiliyorsunuz. Bu ve benzeri yenilikleri ilk kullananlardan biri olmanızın da faydasını kısa zamanda görebilirsiniz.

Efekt kullanımı elbette daha güzel görseller elde etmenizi sağlar. Ancak çok abartıya kaçmanın da fotoğraflardaki doğallığı yok ettiği aşikar. Bu nedenle abartıya kaçmamaya özen göstermeniz gereken bir diğer husus da efekt kullanımı oluyor. Boş zamanlarınızda efektlere göz atarak çeşitli denemeler yapın. Zamanla hangi görsellerde hangi efektlerin daha başarılı sonuçlar elde etmeyi sağladığını siz de fark edeceksiniz. Doğal görüntüden uzaklaşmayacak şekilde efekt seçimi yapmanız da çok önemli!

Takipçilerinizle Etkileşimde Kalın!

Son olarak sizlere takipçileriniz ile iletişimde kalmanız gerektiği uyarısını da yapalım. Her daim beğeni ve yorum beklemek yerine siz de takipçilerinizin paylaşımları ile etkileşime geçmelisiniz. Bir anlamda “hep bana” olmaz diyebilir ve konuyu bu şekilde özetleyebiliriz. Çünkü çok sayıda Instagram kullanıcısı takip ettiği hesaptan hiç beğeni ve yorum alamadığında da takipten çıkarıyor.

İnstagram hakkında daha fazla bilgi edinmek için Crovu web sitesini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.