Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilim

İnsan Kasından 1000 kat Daha Güçlü Robot Kası Üretildi

robot kası

Aynı Terminatör filminde olduğu gibi robotlar bizden daha güçlü olabilir mi? Amerika Enerji Bakanlığı Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ ndan bir grup bilim adamı insan kaslarından 1000 kat daha güçlü ve kendi ağırlığının 50 katını fırlatabilen robot kas  üretti.

Yapay kas Vanadyum Dioksit adı verilen ve hızla boy, şekil değiştirebilme özelliği ile bilinen bir maddeden üretildi. Ekip silikon substratın üstüne, V şeklinde krom ve vanadyum dioksit bir kuşak oluşarak, substrattan bir bobin salınıyor. Bobin ısıtıldığında mikro bir mancınığa dönerek ya da yakınlık sensörüyle cisimleri algılayarak hızlı bir değişimle kendini kasarak objeyi uzağa fırlatabiliyor.

“Biz mikro-bimorph dual bobin yaratarak , bir kasın burulma fonksiyonu kadar güçlü, vanadyum dioksitin ısıl veya elektro termal geçiş fazlarını kullandık. İnorganik materyaller kullanarak basit bir tasarımla motorlar ve aktüatörlerden daha fazla güç elde ettik,” diyor proje lideri Junqiao Wu.

Vanadyum dioksit sayesinde minyatür kaslar ve motorlar yaratılabiliyor. Düşük sıcaklıklarda yalıtkan olan madde 67 santigrat dereceye gelince aniden iletken oluyor. Bu nedenle elektronik devrelerde kullanılarak enerji verimliliği yükseltilebilir. Ayrıca vanadyum dioksit kristalleri ısıtıldığında genleşerek diğer parçayla birleşiyor.  

Bu deney sırasında vanadyum dioksit kasları 200,000 rpm ‘e çıkıyor ve milimetre başına 500 ila 2000 derece büyüklük ve kg başına 39 kw güç yoğunluğuna ulaşıyor. Bu değerler bilim adamlarını şaşırttı.

Normal motorlardan daha fazla güç üreten bu devreler ilerde robotların gücüne güç katabilir. Videoda mikro kasların gücünü görebilirsiniz. Araştırma Advanced Materials dergisinde yayınlandı. 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu