Sorting by

×
BilimMakalelerPsikolojiTıp ve SağlıkÜtopya

İnsan Beyni Rüyaları Neden Hatırlar ?

rüya hatırlama tpj

Bilim dünyasında insanların neden rüya gördüğü gizemini koruya dursun, yeni yapılan bir araştırma gördüğü rüyaları düzenli olarak hatırlayanlarla, nadiren hatırlayanlar arasındaki farkı ortaya koydu. Ocak 2013’ de Cerebral Cortex dergisinde yayınlanan araştırmada “iyi rüya hatırlayanların” beyinlerinin  “rüyalarını az hatırlayanlara “ göre uyku halinde beyinlerinin iki  kat daha uyanık olduğunu gösterdi. Bu insanlar uyku ve uyanıklık arasında ses uyaranına karşı daha reaktifler. Bu sayede artan beyin aktivitesi gece uyanıklığı düzenleyebilir, böylece çok kısa periyotlu uyanmalar halinde görülen rüyaların hafızaya alınmasını kolaylaştırır.

Lyon Nöroloji Araştırma Merkezi’nden Perrine Ruby’nin başkanlığında yapılan araştırmada: rüyalarını iyi hatırlayanlarla, az hatırlayanlarını beyinlerindeki farklılıklar tanımlandı. Pozitron Emisyon Tomografisi(PET) kullanılarak 41 gönüllünün uyku ve uyanıklık halleri arasında bir takım ölçümler yapıldı. Gönüllüler 2 sınıfa ayrılarak, 21 tanesi haftada 5,2 rüyayı hatırladığından “ iyi rüya hatırlayanlar” olarak, ayda 2 rüya hatırlayanlar ise “az rüya hatırlayanlar” olarak sınıflandırıldılar. İyi rüya hatırlayanlar uyanıklık ve uyku arasında medyal prefrontal korteks (mPFC) ve temporo paryetal bağlantı (TPJ) bölgesinde daha güçlü anlık beyin aktivitesi gösterdiler. TPJ bölgesi dış uyaranlara karşı dikkatin dağılımının yapıldığı bir bölge ve yukarıdaki fotoğrafta gösteriliyor.

“ İşte bu rüyalarının iyi hatırlayanların neden; çevre uyaranlarına karşı daha reaktif olduğunu, nasıl daha fazla uyanık kaldıklarını, ve rüyalarını az hatırlayanlara göre rüyaları hafızalarında nasıl daha iyi tuttuklarını açıklayabilir. Normalde uyku halindeyken beyin, yeni bilgiler almaya uygun değildir, bunu yapabilmesi için uyanık kalması gerekir, “olarak açıklıyor Perrine Ruby.

Güney Afrikalı, nöropsikolog Mark Solms daha önceki çalışmalarında beynin bu iki bölgesinde olan lezyonların rüyayı hatırlamayı durdurduğunu göstermişti. İşte Fransız ekibinin beyin aktivitesindeki farklıkları göstermesi rüyalarını iyi hatırlayanlarla hatırmalayanlar arasında uyku ve uyanıklı hali arasındaki farka işaret etti.


Sonuçlarımız iyi hatırlayıcılar ve az hatırlayıcılar arasındaki rüya kaydetmeye  ilişkin farkları gösterse de , bu rüya üretmedeki farklılıkları göstermiyor. Yine de gerçeği söylemek gerekirse , rüyaları iyi hatırlayanların, az hatırlayanlara göre daha fazla rüya görmesi muhtemel gözüküyor,” diyor araştırma ekibi.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140217085915.htm

Araştırma Referansı :

  1. Jean-Baptiste Eichenlaub, Alain Nicolas, Jérôme Daltrozzo, Jérôme Redouté, Nicolas Costes, Perrine Ruby. Resting Brain Activity Varies with Dream Recall Frequency between SubjectsNeuropsychopharmacology, 2014; DOI:10.1038/npp.2014.6

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba çok merak ettiğim bi şey var ben bir yıl önceye kadar hiç rüya hatılamazdm binde bir bir yılda bi rüya belki . Ama şu son bir iki yılda çok sık rüya hatırlamaya başladm ve çokta rüya görüyorum bunlar neyse de şu son iki ayda hayatm boyunca gördüğüm özellikle de şu son bir yılda gördüğüm bütün rüyalar aklıma geliyo hiç alakası yokken işteyken ya da film izlerken hep bu rüyalar aklıma geliyo bazen bazılarını geçmiştekinden de net hatırlıyorum . Bunun bi sebebei var mı acaba ???

    1. Rüyalar büyük oranda o zamanki psikolojimizle ilintili. Eğer çok çalışıyorsanız ya da hayatınızda hareketlenmeler varsa, rüya artışınız ve hatırlamanız da muhtemel. Benim bilgim bunla sınırlı dahası için daha bilgili birine ihtiyacınız var.

  2. Benim bir sorum vardı. Geçen ay çok fazla korktuğum bir rüya görmüştüm. Ayrıca onunla birlikte uyku felci geçirdim vücudumu hareket ettirip yardım diye bagiramadim sesim kısıldı.bir süre sonra geçti ve bu olayın saat gece 3’te olması beni çok ürkütüyor ve hala unutamadım?

  3. Merhabalar, ben uzun bir süre gördüğüm rüyaları hatırlamıyorum. Bir zaman sonra bir şey oluyor ve aniden rüyalarımın hepsini hatırliyorum ama net olarak değil. Böyle oluncada kendimi çok tuhaf hissediyorum. Bunu sebebini çok merak ediyorum.

  4. merhaba ben eskiden de ruya gorurdum ama cok net hatirlamayamazdim son bir yildir ozelliklede son aylarda her gun ruya goruyorum ve bu gordugum ruyalarin hepsini hatirliyorum ve cok etkiliyo bu beni psikolojik olarak bunu bir sebebi var mi acaba?

  5. Merhaba ben gördüğüm rüyaları çoğunlukla hatırlıyorum hatta küçük yaşta gördüğüm rüyaları bile hatırlıyorum geçmiş olan rüyaların %70 oranla hatırlıyorum bunun sebebi ne olabilir

  6. Geri bildirim: Ben Neden Hiç Rüya Görmüyorum - Bilgi Web

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu