ElektronikMekatronikVideobilimYeni İcatlar

InMotion R2 Kendi Kendine Dengede Duran Araçlar CES 2015’teydi

inmotion-44
InMotion R2

 

 

In Motion, portatif kentsel “taşıyıcı araçlarını”gün geçtikçe büyüyen portföyüne ekledi. Bu araç CES 2015 de  In Motion’un yeniden tasarlanmış amiral gemisi R2 cihazının ve tek tekerlekli bisiklete arkadaş gösterilerek sergilendi. Gizmag Las Vegas’ta R2’yle deneme sürüşü yaptı.

inmotion-41
Çıkartılabilir saplı V3

 

 

Toyota Winglet’e benzeyen R2 , orijinal Segway’dan daha az hantal ve aptal.  Bir önceki sürümü CES 2014 de görücüye çıkmıştı ve bu yıl InMotion yeniden tasarlanmış ve güncellenmiş modeliyle geri döndü. Bununla birlikte, standta sunulan V3 çift tekerli prototip henüz kullanıma uygun olmadığından ancak tasarımsal olarak görülebiliyor.

inmotion-20
Tek tekerlekli V3

 

 

Diğer sensör kontrollü araçlar gibi , R2 ve V3 kullanıcının ağırlığından yararlanan akıllı bir vites ile kontrol edilmektedir. R2 kolay kontrol ve dönüşlere izin veren çıkarılabilir bir gidon ile birlikte gelmektedir ama gidon olmadan eller serbest olarak da kullanılabiliyor. Uzaktan “SmartKey” ile de kontrol edilebiliyor.Bu sayede R2’yi uzaktan çalıştırıp kapatabilirsiniz.

İkinci nesil InMotion ulaşım cihazının yeni kasa tasarımı ve daha güçlü bir motoru var. Yerden daha yüksek olduğundan 24 dereceye kadar eğimlere tırmanabiliyor. Gece sürüşü için küçük bir farı var ve 16,5 kg ağırlığında , bagajda ya da arka koltukta taşımak oldukça kolay. Aracı belirlenen bölge içerisinde tutmak için akıllı telefonlara yüklenen bir uygulamada bulunuyor.

inmotion-28
R2’yi bir kaç saniyede öğrenirken

 

 

Biz InMotion R2’ye binerek CES fuarında biraz zaman geçirdik ve inanılmaz derece kolay kontrolü sağlayan gidonu ile çok çabuk işi kavradık. Bu araç güvenilir hissettiriyor, harekete geçmek için ileri veya geri eğilmekten ziyade, sezgisel kontrol etmek de oldukça kolay.

Biz V3 tek tekerlekli bisiklet gibi epey benzer olduğunu söyleyemeyiz. Daha çok Honda’nın UNI-CUB β ve  Solowheel modellerine benziyor. InMontıon temsilcileri V3’ün extreme spor kullanım için uygun olduğunu fakat biraz pratik yapmanın gerektiğini söylüyorlar.

InMotion, R2 ve önceki kuşak modellerinin on binlercesinin Çin’de satıldığını ve yavaş yavaş son altı ay içerisinde ABD’de yayıldığını söylüyor. Şirket 2015’den sonra V3’ün dünyanın tamamına yayılmasını umuyor. R2’nin maliyeti 2,499 Dolar ve V3 için herhangi bir resmi fiyat belirtilmese de, tahminen 799 dolar civarında olması bekleniyor.

Kaynak: Gizmag

Aşağıdaki linkten hızlı R2 sürme dersini izleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu