Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeKimyaMakalelerNanoteknolojiTeknoloji HaberYeni İcatlar

Ink-Jet Yazıcıyla Esneyebilen Elektronik Ekran Üretildi

Michigan State Üniversitesi’nden araştırmacılar tümüyle mürekkepli yazıcı kullanarak ilk esneyebilir entegre devreyi geliştirmeyi başardılar. Bu sayede akıllı kumaşların seri üretimi yapılabilecek ve maliyet düşecek . Aynı teknoloji sayesinde çok ince ve esnek bir tablet üretilerek, ufak bir tablet esneyerek büyük bir ekrana çevrilebilir. Ya da kalp ritmini takip eden lastik bant benzeri bileklik yapılabilir. Veyahut tüm duvarı elektronik bir ekrana çevirebilecek duvar kağıdı yapılır.

Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi Yrd. Doç  Dr. Chuan Wang, esnek akıllı kumaşlar için potansiyel uygulamalar geliştirdi.  Standard bir yazıcı ile üretim ya, mevcut yapılabildiğinden pahalı üretim tekniklerine göre üretim maliyeti oldukça düşüyor.

Maliyet o kadar düşüyor ki, bu devreleri basmak neredeyse gazete basmanın maliyetine denk geliyor. Yakında bu teknik sayesinde yumuşak robotik uygulamalardan, giyilebilir elektroniğe kadar pek çok uygulama yapılabilecek.

Akıllı kumaş nanomateryallerden,organik bileşiklere kadar birçok bileşikten oluşuyor. Bu bileşikler farklı elektronik mürekkepleri üretmek için kullanılarak, çeşitli cihazlar üretmek için yazıcıdan geçiriliyor.

Wang ve ekibi bu mürekkepten yola çıkarak, başarılı bir şekilde devre ve OLED’ten oluşan elastik bir malzeme geliştirdi. Sonraki adımda ise devre ve OLED tek bir pikselde birleştirelecek bunun 1-2 yıl alacağı tahmin ediliyor. Normalde bir akıllı tablet veya ekranda milyonlarca piksel var.

Araştırmacılar OLED ve devreyi tek bir çalışan pikselde birleştirmeyi başardıklarında, akıllı kumaş olarak ticarileştirme potansiyeli ortaya çıkacak. Belki de bu sayede katlanabilir ekran teknolojisi ucuzlayarak , günlük kullanıma sunulabilir.

“Piyasada henüz mevcut olmayan yeni bir teknoloji ürettik. Böylece esneyebilen ekran teknolojilerin gerçek hayata uyarlanabilmesi için büyük bir adım attık ,” diyor Wang.

 

Araştırma Referansı:

  1. Le Cai, Suoming Zhang, Jinshui Miao, Zhibin Yu, Chuan Wang. Fully Printed Stretchable Thin-Film Transistors and Integrated Logic CircuitsACS Nano, 2016; 10 (12): 11459 DOI: 1021/acsnano.6b07190

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Ink-Jet Yazıcıyla Esneyebilen Elektronik Ekran Üretildi - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu