Sorting by

×
BilimTıp ve Sağlık

HIV/AIDS Aşısı 1. Faz Klinik Denemeleri Başarıyla Geçti

Kanadalı ilaç şirketi Sumagen Canada ürettikleri HIV/Aids aşısının 1.Faz klinik denemeleri başarıyla geçtiğini belirtti. 2012 Mart’ tan geçtiğimiz aya kadar devam eden klinik çalışmalarda güvenlik, tolere edilebilirlik ve bağışıklık (immün) tepkileri üzerine tasarlanan testte , insanlar üzerinde ilaç denemeleri yapıldı. Birinci faz klinik çalışmalarda ilacın sadece hayvanlar değil insanlar üzerinde de işe yaradığı anlaşılmaya çalışıldı . SAV001-H aşısı karma, gözlemciden bağımsız ve plasebo kontrollü HIV enfeksiyon çalışmalarından geçti ve erkek-  kadınlarda ciddi bir yan etkisi görülmedi. Yakında faz 2 denemeleri başlayacak HIV/ Aids aşısı hastalar için yeni bir umut doğacak.

SAV001-H aşısı genetiği değiştirilmiş gerçek HIV virüsleriyle, ateşe karşı ateşle savaşmak anlamına geliyor.  Vücudunuza HIV virüsü enjekte edildiğini düşündüğünüzde ne kadar korkutucu gelse de, virüsler genetik mühendisliği sayesinde patojeni elimine edilip, kimyasal işleme tabi tutulduğundan ve en sonra gama radyasyonla gerçekten öldürüldüğünden korkacak bir şey yok aslında. Diğer HIV/Aids aşıları virüsü tümüyle öldürmediğinden 3. Fazı geçemiyordu . Sumagen ise ilaçları için oldukça iyimser. Çünkü bu aşının grip, hepatit A ya da kuduz aşısı ile aynı prensibe sahip olduğunu düşünüyor.

Aşı HIV enfeksiyonundan doğan farklı antikor üretimin engelliyor. SAV001-H ikinci fazı geçmedikçe daha detaylı bilgi sağlanamıyor. Buna rağmen  1. Fazda HIV spesifik antikorların üretiminde plaseboya oranla 8 ila 64 kat daha artış görüldü.

2. ve 3. Faz geçilmeden sevinmenin erken olduğu belirtilse de bu aşı piyasaya çıktığında HIV’ in kökünü kazıyacağı belirtiliyor. Umarız bu sefer HIV aşısı başarılı olur.

Dünya’ da bugüne kadar 35 milyondan fazla insan AIDS’ ten dolayı hayatını kaybetti. Bir o kadar  insan da enfekte olmuş durumda ve yeni enfeksiyonların % 40 sadece 15-24 yaş aralığında. Pek çok insan hayatının baharında AIDS’ ten ölüyor.

Kaynak : http://www.dvice.com/2013-9-4/hivaids-vaccine-passes-phase-1-clinical-trial-humans

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu