Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Kardiyologlara Göre Aşk Kalbe İyi Geliyor

çikolata aşk

14 Şubat Sevgililer Günü yada Valentine Günü olarak bilinir. Vanderbilt Kalp ve Damar Enstitüsü’nden kardiyolog Julie Damp sağlıklı bir aşk ilişkisinin  kalp için yararlı olduğunu belirtti.. Bu konuda anlatılan pek çok teori, evli veya sağlıklı ilişkiler kuran insanların, fiziksel açıdan daha aktif ,stres seviyelerinin daha düşük olduğu ve daha gelişmiş sosyal yapılar gösterdiğini belirtti. Bununla beraber aşk insanlarda düşük stres ve anksiyete sağlarken; aşıklar tıbbi desteği daha çabuk arayarak önleyici tedavileri almaya daha yatkınlar.

Finlandiya’da evliler arasında yapılan bir araştırmada , evlilerin bekarlara göre daha düşük kalp krizi ve ölüm riski taşıdığı gösterildi.  Ayrıca aşk yaşayan insanlar için şöyle bir teoride var; aşk vücutta nöro-hormonal açıdan pozitif etkiler yaratıyor ve kardivasküler sistemi iyi yönde etkiliyor,” diyerek vücuttaki önemli hormon seviyelerinin stres ve anksiyeteye bağlığını açıklıyor Dr. Julie Damp.  

“Bu halen kanıtlanmasa da, ilişkinde olma fikri, uzun süreli periyotlarda kardiyovasküler sisteme pozitif etkiler yaratabilir,” diyor Dr Julie Damp.  Aslında yapılan çalışmalar ilişkilerdeki negatifliğin koroner arter hastalığı riskini de arttıracağını gösteriyor.

Tabi ki sevgilinize bir buket çiçek ve bitter çikolata almak onun kalbini inanın incitmeyecektir. Araştırmalarının bunun kalp için iyi olduğu yönünde. Bitter çikolata ya da diğer adıyla siyah çikolatalar flavonoid adı verilen antioksidanları içeriyor. Antioksidanlar vücutta kardiyovasküler dahil pek çok sistem için pozitif etkiler taşır. Yüksek kakao konsantrasyonu olan bitter çikolatalar flavonoid açısında yararlıdır (%99 ‘luk olanı tadından dolayı tavsiye etmem)

Bitter çikolatanın kan basıncını düşürdüğü, kanda düşük şeker seviyesine yol açtığı ve kan damarlarında kanı seyrelterek rahatladığı gösterildi,” diyor Dr. Damp.

Sevgililer Günü’nde umarım kırık kalp sendromuna yakalanmazsınız.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140213095048.htm

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu