Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilim

Hero RNT 2 Çeker Dizel Elektrikli Motorsiklet Çok Kullanışlı

Hintli Üretici Hero’dan RNT adını verdiği hibrit turbo dizel-elektrikli motorsikletinin prototipini geçen hafta Yeni Delhi’deki Auto Expo’da görücüye çıkardı. Yeni nesil motor aslında çok amaçlı bir ulaşım aracı. Gelişmekte olan ülkeler için yük taşımak, cihazları çalıştırmak gibi çok amaçlı görevlere sahip olacak motor gerçekten çok ilginç özelliklere sahip.

RNT’ de bulunan 13,5 beygirlik 150 cc’lik dizel motor, 1600 rpm’de 35 Nm tork üretirken opsiyonel turbo şarj istendiğinde gücünü ikiye katlıyor. Ayrıca yine opsiyonel 1,3 beygirlik ön teker motoru, motorsikleti iki çeker haline getiriyor. Asıl ilginç olan ise RNT 1,5KW ve 230 volt çıkışa sahip portatif güç kaynağı. Ayrıca motorun önündeki LED lamba portatif olduğundan kolaylıkla taşınabiliyor.  Geniş yükleme yüzeyi sayesinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde yük taşımakta kolaylıkla kullanılabilir.

Düşük fiyatı, kolay kullanımı sayesinde bu scooter küçük bir ailenin ulaşımını sağlayabiliyor. Aynı zamanda daha temiz ve ekonomik bir ulaşım aracı oluyor.

Asya, Afrika ve Güney Amerika ve Hindisyan gibi bölgelerde motorsikletlerin %90’ınını scooterlar oluşturuyor. Bu nedenle Hero motor şirketi scooter üretimiyle bu pazara hitap edebileceğini düşünüyor. Ayrıca Hindistan’ da petrol ucuz olduğundan yaygın olarak kullanılan bir kaynak. Motor 136 kg geliyor.

Dizel motorlar diğer motorlara göre oldukça güvenilir ve dayanıklı. Tabi diğer motorlara göre çok daha fazla menzile sahip.

RNT’nin 13,5 beygirlik motoru 70 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Tabi daha fazla güç ve tork gerekirse turbo opsiyonu güce ikiye katlayacaktır. Ayrıca 1,3 beygirlik ön teker motoru kaygan yollarda oldukça etkili. Düz ve rahat yollarda elektrik kullanmak sessiz ve ekonomik bir yol olabilir. Daha önce Yamaha ve Ohlins tarafından yapılan araştırmada ön tekerde % 10 gücün iki çeker için yeterli olduğu belirtilmişti.

Tabi motorda ilk kez 1500 wattlık ve 230 voltluk elektrik prizinin olması kullanıcıya ücra yerlerde bile elektrik imkanı veriyor. Tümüyle kullanıcıya yönelik bu motor pek çok kişinin işine yarayabilir. Fiyatı şimdilik belli olmayan motor, üretime geçerse fiyatlandırılacak.

Kaynak :http://www.gizmag.com/hero-motocorp-turbo-diesel-hybrid-electric-2wd-motorcycle/30768/

hero-motocorp-turbo-diesel-2wd-prototype-29

herowd-motor

 

hero 2wd motor

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu