Sorting by

×
KimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Hamilelik Sırasında Ev Kimyasallarındaki Ftalatlara Maruz Kalmak Çocukta Düşük IQ’ye Neden Olabilir

hamilelik

Kolombiya Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, hamilelik döneminde ev kimyasallarına (di-n-butil ftalat (DnBP) ve di-isobutil ftalata (DiBP)) maruz kalınması durumunda çocuğun IQ seviyesinin altı puandan fazla düşürebildiğini belirttiler. Sonuçları PLOS ONE’da yayınlanan araştırmada, ebeveynlerin ftalatlara maruz kalmasıyla okul çağındaki çocukların IQ seviyesi arasında ilişki kurulmaya çalışıldı.

2009 yılından beri ftalatların oyuncaklarda çocuk bakım ürünlerinde kullanılması yasaklandı. Fakat bugün gelinen noktada artık anne karnındaki bebeğin gelişimini  etkileyecek kadar tehlikeli olduğu anlaşılıyor. Araştırmacılar New York’tan 328 kadını ve düşük gelirli ailelerin çocuklarını izledi. İdrarda bulunan kimyasalları, gebeliğin üç aylık döneminde metabolit seviyelerini ölçerek – DKB, DIBP, di-2-etilheksil ftalat ve dietil fitalat – dört ftalatın kadınların maruz kalmaları değerlendirildi. Çocuklara  7 yaşına geldiklerinde  IQ testleri verildi.

Gebelik sırasında yüksek düzeyde maruz kalan (yüzde 25)  annelerin çocukları DnBP ve DIBP konsantrasyonlarının, anne IQ, anne eğitim gibi faktörler kontrol edildikten sonra konsantrasyonlara düşük düzeyde (yüzde 25) maruz kalan annelerin çocuklarına göre sırasıyla IQ 6.6 ve 7.6 puan daha düşüktü, ve çocuğun  IQ puanlarının ev ortamının kalitesinden etkilendiği biliniyordu. Annelerde ölçülen ftalat metabolit poz aralığı olağandışı değildi.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde, çocukların IQ’sunda önemli azalmalar ile hamile kadınların benzer seviyelerde  farklı  birçok ftalata maruz kalması arasında birçok ilişki bulundu. “Bu IQ farklılıkların büyüklüğü endişe verici. IQ A altı veya yedi-puanlık düşüş akademik başarı ve mesleki potansiyel için önemli sonuçlar doğurabilir.” diyor Robin Whyatt.

“Küçük çocukların oyuncaklarındaki ftalatlari yasaklayan bazı düzenlemeler bulunsa da , beyin gelişimi için en hassas dönem olan gebelik sırasında maruz kalınan ftalatları düzenleyen hiçbir yasa yok.” diyor Dr. Factor Litvak.

Araştırma, daha önce hamile annelerin DnBP ve DiBP maruz kalmasıyla üç yaşındaki çocukların motor fonksiyonları ve kavrama yeteneklerinin gelişimi arasında bağlantı arayan bir araştırmanın bulguları üzerine şekillendirildi. Eylül ayında ftalatlara maruz kalmanın çocuklarda astım riskini artırdığı rapor edildi.

Araştırma bulguları gerçekten çok önemli, özellikle gelişmekte olan ülkeler daha iyi bir gelecek istiyorlarsa bu tür gelişmeleri yakından takip etmeliler.

Kaynak : 

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141210140823.htm

Referans :

  1. Pam Factor-Litvak, Beverly Insel, Antonia M. Calafat, Xinhua Liu, Frederica Perera, Virginia A. Rauh, Robin M. Whyatt. Persistent Associations between Maternal Prenatal Exposure to Phthalates on Child IQ at Age 7 Years. PLoS ONE, 2014; 9 (12): e114003 DOI: 10.1371/journal.pone.0114003
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu