Sorting by

×
Alternatif Enerjiİlginç BilimMühendislikVideobilimYeni İcatlar

Güneşi İzleyen Kirigami Güneş Pili Üretildi

esnek güneş pili

Güneş panellerinin tasarımındaki en büyük sıkıntılardan biri de sürekli yer değiştiren güneşe ayak uydurabilmektedir.  Mevcut düz güneş panelleri bunun için çok da uygun değildir. Bazı güneş tarlalarında güneşe dönebilen motorlu paneller bulunsa da , bunları maliyetle buluşturmak zorlaşabilir. Fakat  Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları geleneksel japon kağıt kesme sanatı kirigamiyi temel alarak, daha basit ve ucuz bir alternatif geliştirdiler.

Michigan Üniversitesi’nden mühendisler, kağıt sanatçısı  Matthew Shlian’a danışarak, kirigami deseniyle özel bir panel tasarımı geliştirdiler. Kapton plastik levhasından özel bir güneş pili geliştirdiler. Doktora öğrencisi Aaron Lamoureux ve Yrd. Doç. Dr.  Max Shtein esneyip tekrar eski haline gelebilen esnek bir güneş pili geliştirdiler. Düz fotovoltaik panel camının altına iliştirilen şeritler sıkıştırıldığında farklı açılardaki güneş ışığını absorblayabilecek aynı bir akordeon gibi şekil alıyor.

Arizona’da yazın yapılan deneylerde, kirigami güneş panelinin normal panellerden % 36’ya kadar daha fazla güç üretebilir. Motorize güneş izleme sistemleri ise % 40 gibi az bir farkla daha iyi güneş absorblayabiliyor. Araştırmacılar bu sistemin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve güneş pillerindeki maliyeti düşürebileceğini belirtiyor.

Nature Communications’da yayınlanan araştırma yeni nesil güneş pilleri için emsal teşkil ediyor. Pilin nasıl büküldüğünü videoda görebilirsiniz.

Kaynak : Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Güneşi İzleyen Kirigami Güneş Pili Üretildi - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu