Sorting by

×
İlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Gebelikte Beyin Değişime Uğruyor

İspanya’da bilim adamlarının araştırması, gebeliğin kadınların beynindeki gri maddenin miktarı ve yapısında değişikliklere neden olduğunu ortaya koydu. Barselona Üniversitesi’nden bilim adamları ilk doğumunu yapan 25 kadının gebelik öncesi ve sonrasındaki beyin görüntülerini inceledi. Bu görüntüler, ilk kez baba olan 19 erkek ile çocuk sahibi olmayan 17 erkek ve 20 kadının beyin görüntüleriyle karşılaştırıldı.

Gebelerin, başkaları ve kendiyle ilgili arzularının, duygularının, niyetlerinin, ruh hallerinin algılanması ve yorumlanması gibi beynin sosyal becerilerle ilişkin bölgesindeki gri maddede azalma tespit edildi. Bu değişikliklere tüm gebelerde, hatta tüp bebek tedavisi gören kadınlarda, bu yönteme başvurmadan önce bile rastlandı.

Bilim adamları, bu değişikliklerin gebelik boyunca aşırı salgılanan hormonların yol açtığı stresle başa çıkmak zorunda kalan beynin, duruma uyum sağlaması olarak yorumlanabileceğini belirtti.

Gebelik sonrası beyinde yaşanan değişim

Bilişsel Beceriler Etkilenmiyor

Gri maddenin azalmasının annenin bilişsel becerilerini etkilemediğini vurgulayan bilim adamları, yapılan testlerde gebelerin kontrol grubuyla benzer sonuçlar elde ettiğine dikkati çekti.

Doğumdan sonra yaklaşık 2 yıl gri maddedeki  azalmanın sürdüğü, yalnızca beynin hafızayla bağlantılı hipokampus bölgesinin hacmini koruduğu belirtildi.

Araştırmanın başındaki Elseline Hoekzema, gri maddedeki azalmasıyla, zayıf sinir hücrelerinin birleştiği noktaların ortadan kalkarak yerini daha etkili ve özel sinir hücrelerine bıraktığını açıkladı.

Gebelikte beynin nicelikten niteliğe geçtiğini ve anneliğe hazırlandığını da anlatan bilim insanları, bebeklerinin fotoğrafları gösterildiğinde kadınların gebelikte değişen beyin bölgelerinin daha etkin hale geldiğini gözlemledi. Kadınların beyni, başka bebeklerin fotoğrafları gösterildiğinde aynı tepkiyi vermedi.

Araştırmanın sonuçları ‘’Nature neurosciences’’ dergisinde yayımlandı.

http://sante.lefigaro.fr/article/le-cerveau-des-femmes-change-pendant-la-grossesse#xtor=AL-10

Araştırma Referansı :

  1. Elseline Hoekzema, Erika Barba-Müller, Cristina Pozzobon, Marisol Picado, Florencio Lucco, David García-García, Juan Carlos Soliva, Adolf Tobeña, Manuel Desco, Eveline A Crone, Agustín Ballesteros, Susanna Carmona, Oscar Vilarroya. Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure. Nature Neuroscience, 2016; DOI: 10.1038/nn.4458
Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Gebelikte Beyin Değişime Uğruyor - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Gebelikte Beyin Değişime Uğruyor yazısına Hamilelik döneminde beyin değişime uğruyor | www.bilgideryasi.net tarafından yapılan yorumlar - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu