Sorting by

×
Tıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

FDA Migreni Tedavi Eden İlk Medikal Cihaz Cefaly’ yi Onayladı

http://youtu.be/qg4ZqSmVjyI

FDA (Amerikan İlaç ve Sağlık Dairesi) migreni engelleyen ilk medikal cihazı onayladı. Cefaly adı verilen cihaz başın ön kısmındaki nöronları stimüle(uyarma) ederek migren ağrısını dindiriyor. Taça benzeyen pille çalışan cihazın diyotları hastanın gözlerinin tam üstüne yerleştiriliyor. Elektrik akımı taşıyan cihaz hafif bir karıncalanma hissi yaratıyor. 67 farklı kronik migren hastası üzerinde denenen Cefaly, 2 ay sonunca kullanıcıların % 38’ inde % 50 civarında migren nöbetlerinde düşüş sağladı. Ayrıca araştırmada cihazın migren ataklarının şiddetinde bir azaltma yaptığı belirtilmedi.

Kullanıcılar cihazı günde en fazla 20 dakika kullandı. İlaçla yapılan tedavilere göre Cefaly’ nin hiç bilinen yan etkisi yok. Ayrıca ilaçlarla beraber de kullanılabiliyor.

Migren için araştırılan yeni tedaviler sayesinde belki de pek çok yeni migren tedavisi daha bulunacak. Nörostimülasyon metodu son yıllarda oldukça çok alanda görülmeye başlayan bir terapi yöntemi olmaya aday. Ayrıca migren gibi insanların işinden alıkoyan bir hastalık için hastaların bu gelişmeye sevinecekleri kesin.

Cihazın üreticisi Belçika tabanlı STX-Med . Bir süredir Kanada’ da satılan cihazın fiyatı 250 dolar. 

Kaynak : http://edition.cnn.com/2014/03/11/health/fda-medical-device-migraines/

migren tedavisi

migren cefaly cihazı

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu