Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeFizikMühendislikTeknoloji Haber

F-16 Üreticisi Lockheed Martin Küçük Füzyon Reaktörü Üzerinde Çalışıyor

lockheed-fusion

Aynı zamanda F-16′nın da üreticisi olan Lockheed Martin füzyon reaktörü teknolojisinde devrim yaratabilecek ve bir kamyonla taşınabilecek büyüklükte bir reaktör geliştirdi. Devrimsel Teknoloji Programları ünitesi Skunk Works ile geliştirilen teknolojinin 10 yıl içinde piyasaya çıkabileceği belirtiliyor. Füzyon reaktörleri insanlığın son 50 yıldaki sınırsız enerji isteğini sağlamak için çalıştığı temiz bir eneri biçimi. Fakat genelde füzyon reaksiyonunu başlatmak için ürettiğinden fazla enerji harcanması en büyük problem. Bu Fransa’daki ITER projesi uluslar arası destek alan büyük bir proje. Fakat 2020’ye kadar bitmeyecek proje, 2040’a kadar ancak tümüyle fonksiyonel şekilde çalıştırılabilecek. Bunun nedeni devasa reaktörün inanılmaz pahalı bir mühendisliğe sahip olması.

Fakat Lockheed Martin’in T4 olarak bilinen projesi geçen sene verilen bilgilere kadar ancak bir sırdan ibaretti. Avation Week ‘da ise Tom McGuire tarafında modüler bir reaktörün tasarımı yayınlandı.

Jet motoru büyüklüğündeki Lockheed CFR(Compact Fusion Reactor)  reaktörü, ağır hidrojen izotopu döteryum ve trityumu yakıt olarak kullanıyor. Yeterli basınç ve sıcaklık altında , iyonize hidrojen atomları birleşerek helyum(4) oluşturarak büyük miktarda enerji yayıyor.

Locheed CFR halka(simit) kullanmak manyetik kutuplara sahip manyetik şişeler kullanarak plazmayı daha dar çizgiler içinde tutabiliyor ve bu nedenle daha küçük bir alana sığabiliyor. Süperiletken bobinler sayesinde yeni bir manyetik alan geometrisi kullanarak önceki reaktör tasarımlarıyla yani Polywell reaktörü gibi negatif yükü pozitif iyonlarla iliştirerek çarpışmaları arttırabiliyor. Böylece füzyon olasılığı artıyor.

Lockheed’e göre ITER’in Tokamak’ındaki problem, 500 MW’lık reaktörün büyük manyetik alanının küçük miktarda hidrojeni halkada toplayarak ısıtabilmesi. Bu nedenle önemli bir füzyon reaksiyonu beta limitine takılıyor. ITER ‘de bu ancak % 5 civarında. Eğer aşırı plazma yüklerseniz iç hatta bu dağılıyor ve bu nedenle alan çöküyor.

Lockheed CFR reaktörü statik manyetik alanda plazmayı tutmak yerine plazmayı tek bir noktada toplayarak giderek artan bir kuvvetle yani besleme mekanizmasıyla plazmayı besliyor. Lockheed Martin’e göre bu sayede Beta limitin % 100 ‘ü aşabiliyor. Bunun anlamı ise daha az kuvvetle Lockheed CFR , ITER kadar güç üretebiliyor . Ayrıca ITER’in sadece 10’da biri kadar büyüklükte.

Ayrıca bu sayede reaktörün gelişimi oldukça hızlı gerçekleşiyor. Lockheed teknolojinin fizyon teknolojisiyle uranyum ve plütonyum kullanan reaktörlerden çok daha geniş uygulama alanına sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca füzyon teknolojisinde üretilen maddeler kısa ömürlü ve çok az atık yaratırken, tehlikeli nükleer silahlar taşımıyor hatta kendi hidrojen yakıtını üretiyor.

CFR için 100 MegaWattlık bir reaktör bir gemi konteynıra konulacak kadar küçük. 25 kg’lık yakıtla yıllarca çalışarak- (15 yıl civarı) kolaylıkla gemilerde ve denizaltılarda taşınabilir.

Ayrıca bu sayede gelişmemiş bölgelere enerji taşınabilir. Prototipe bağlı olarak ilk versiyonun 5 yıl içinde üretilebileceği belirtiliyor.

Kaynak : Gizmag 

lockheed-fusion-1 lockheed-fusion-3

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu