Sorting by

×
Alternatif EnerjiElektronikKimyaNanoteknoloji

Esnek Süper Kondansatörler Sayesinde Telefonlar Saniyede Şarj Olacak

Central Florida Üniversitesi’nden (UCF) araştırmacılar, saniyeler için de şarj olabilen esnek süper kondansatör geliştirdiler. Bu sayede 30,000 keze kadar performans etkilenmeden şarj olabilen bir sistem üretildi.

Doktora sonrası araştırmacı Nitin Choudhary, ” Standart pilleri bu süper kondansatörlerledeğiştirirseniz cep telefonunuzu birkaç saniye içinde şarj edebilirsiniz ve hatta bir hafta şarj etmeniz gerekmez,” dedi.

UCF’deki NanoScience Teknoloji Merkezi’nde çalışarak (ve daha önceki süperkondansatör nanotel teknolojisinde çalışılmış ) araştırmacılar, geçiş metali dikalgonenitleri (TMD’ler) olarak adlandırılan ve yeni keşfedilen 2 boyutlu malzemelerin sadece birkaç atom kalınlığında 1 boyutlu nanotelleri kaplamak için uygulayabileceklerini kavradılar.
Öncelikle ardışık oksidasyon / kükürtleştirme (oksijen ve kükürtün kimyasal tepkimeleriyle üretilen alternatif katmanlar) kullanılarak tungsten disülfür ve tungsten trisülfit tabakaları kullanılarak yapılan bu TMD’ler, bu büyük nanotel ormanlarını kaplayarak etkili bir şekilde çoklu bir süper kapasitör dizisi oluşturdu.

UCF araştırmacılarına göre, diğer bilim adamları daha önce grafen ve diğer iki boyutlu malzemeleri kullanarak benzer bir etki elde etmeyi denediler, ancak burada başarı oranı sınırlıydı.

UCF’nin yardımcı doçenti Yeonwoong (Eric) Jung, “İnsanların bu iki boyutlu materyalleri mevcut sistemlere dahil etme konusunda takılıp kaldılar,” dedi. “Basit bir kimyasal sentez yaklaşımı geliştirdik, böylece mevcut malzemeleri iki boyutlu materyallerle çok iyi bir şekilde bütünleştirebiliriz” dedi.

30,000 Kez  Şarj Edebilirsiniz

30.000 şarj / deşarj döngüsü olan yeni UCF cihazı, Case Western’in grafen / karbon nanotüp versiyonu gibi benzer esnek prototiplerden bir kaç kat daha verimlidir. Ayrıca karşılaştırıldığında tipik bir Lityum-iyon pilin yalnızca 1,500 şarj / deşarj  döngüsü var. Tam şarjı sağlamak için birkaç saniye geçmesine rağmen, diğer taşınabilir güç teknolojilerine ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Bununla birlikte, pek çok yeni teknoloji gibi, UCF esnek süperkapasitörü de henüz piyasaya sürülecek olgunluğa sahip değildir.

Doç. Dr. Jung, “Ticarileştirmeye hazır değil” dedi. “Ancak bu konsept kanıt niteliğinde ve çalışmalarımız birçok teknolojide olduğu gibi çok yüksek etkileri olduğunu gösteriyor.”

Bu teknoloji piyasaya sürülürse ya da en azından ticari bir cihaza yol açabilirse, süper hızlı şarjlı cep telefonları ve elektrikli araçların yanı sıra giysiler halinde dokunabilecek esnek tasarımı olan yüksek güçlü giyilebilir ürünleri de üretebilir.

Esnek dizaynı sayesinde cihazın etrafına sarılabilir ya da elbise olarak dokunulabilir.

Kaynak: http://newatlas.com/flexible-supercapacitor-nanomaterials-ucf/46595/

Daha Fazla Göster

Doğukan Gürel

Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümünde lisans eğitimimi sürdürüyorum. Bilim ve müzilk ilgilendiğim alanlardır. Edgeflame grubunda aktif olarak davul çalıyorum. Aynı zamanda Gerçek Bilim'de size bilim ve teknolojideki son gelişmeleri aktaracağım. Bertrand Russell'ın da dediği gibi; " Önyargının ve zalimliğin asıl kaynağı korkudur. Korkunun üstesinden gelmek bilgeliğin ilk adımıdır."

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu