Sorting by

×
ElektronikYeni İcatlar

Panasonic Giyilebilir Elektronikler İçin Esneyebilen Reçine Film Üretti

panasonic sonda

Esnek elektronik cihazların yaygınlaşması için esneyebilen devreler üretmek gerekiyor. Halen bazı çözümler geliştirilmeye çalışırken, Panasonic yumuşak, esnek bir polimer reçine filmi şeffaf elektrotlar ve iletken pastayla (macun) bir araya getirdi.

Substrat normal boyunun 2,5 katına kadar genleşip eski boyuna geri gelebiliyor. Malzeme  ısıyla sertleşen ( thermosetting) reçineden üretildi. Yani daha önceden ısıyla muamele edilmesine rağmen, sonra tekrar ısıya maruz kalsa da erimiyor. Ayrıca rejenerasyon oranı % 98 ve üstü olarak tespit edildi.

Malzeme genleşme ve gevşeme gibi üç boyutlu çapraz bağlı yapılar büyük bir mekanik alana yayılabiliyor. Buna karşın, bazı diğer  kauçuklarda birkaç kez genişletildikten sonra tekrar küçülme eğilimi görülebiliyor.

Karbon nanotüp tabakadan üretilen şeffaf elektrotlar reçineye bağlanıyor. İndiyum kalay oksitin (genelde şeffaf elektrotlar için kullanılan bileşik) aksine , nanotüpler genişlediğinde çatlamıyor ve halen iletken kalabiliyor.

Pastadan yapılan bu elektrotları bağlayarak, macundan devreler oluşturuluyor. Yine aynı reçine substrat olarak kullanılarak gümüşle karıştırılıyor. Böylece aynı elektrotlar gibi esnetilse de, halen elektriği iletebiliyor.

Yeni geliştirilen materyalin giyilebilir teknolojiler için geniş çaplı uygulaması olabilir. Böylece giyilebilir sensörler, ekranlar ve robotik cihazlar yapılabilir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu