Sorting by

×
BiyolojiDeneyselDoğa ve ÇevreKimyaTıp ve Sağlık

Eşek Arısı Zehrinden Antibiyotik Yapıldı

Eşek arıları gerçekten tehlikeli böceklerdir. Agresif oldukları kadar, ölümcül derecede zehirli olabilirler. Diğer taraftan bu zehir sadece insanlar için değil, bakteriler için de çok zehirli .Bilim insanları bu zehri insanları öldürmeyecek ama bakterileri öldürecek şekle getirerek , antibiyotik yapmak istediler. Sonuç olarak eşek arısı zehrindeki bakterileri öldüren peptit temel alınarak, fareler üzerinde test yapıldı.

“Bu toksik molekülü enfeksiyonları tedavi edecek şekilde yeniden tasarladık. Bu peptitlerin fonksiyon ve yapısını analiz ederek,özellikleri ve aktivitesini yeniden ayarlayabiliyoruz,” diyor MIT’den mikrobiyolog ve immünolog Cesar de la Fuente-Nunez

Gezegendeki tüm canlılar antimikrobiyal peptitler üretir. Kısa aminoasit zincirinden oluşan bu peptitler, hücre membranlarına zarar vererek mikropları öldürürler.

Dünya’da her geçen gün antibiyotik direnç arttığından, ölümler artmaktadır. Bu süper mikroplarla savaşmak için bakterilerin direnç göstermeyeceği yeni nesil antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

İşte bu nedenle bilim insanları, antimikrobiyal peptitleri antibiyotiklere adapte etmeye çalışıyor ama bu iş kompleks bir işti.

Araştırmacılar Güney Amerika eşek arısı- Polybia paulista’daki özel bir peptiti ele aldı. Bu peptit daha öncesinde kanser tedavileri için araştırılmıştı. 12 aminoasitten oluşan bir peptiti var.

De la Fuente-Nunez , “Her bir yapı bloğunun antimikrobiyal aktiviteye ve toksisiteye nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için mümkün olduğunca çok sayıda amino asit parçasını mutasyona sokmaya yetecek kadar küçük bir peptit gerekiyor, ” diyor.

İlk olarak ekip, peptitin birkaç düzine varyasyonunu üretti, sonrasında 7 bakteri ve 2 mantar türüne karşı test edilerek, hücre membranlarıyla etkileşimleri incelendi.

Araştırmalara göre peptitlerin yapısal ve fizikokimyasal özellikleri mikroplara karşı daha etkili görünüyor.

Rafine peptitlerin toksisitesi laboratuarda geliştirilen insan embriyonik böbrek hücrelerinde denendi. İnsanlar için güvenli dozu oluşturdular.

Son olarak  antibiyotik dirençli bakteri Pseudomonas aeruginosa’ya karşı enfekte olmuş farelerde test etti. Bazı farelerde enfeksiyon seviyeleri azaldı. Ancak bir tanesi gerçekten de, yeterince yüksek bir dozda P. aeruginosa’yı tamamen ortadan kaldırdı .

“Dört gün sonrasında, bileşik tümüyle enfeksiyonu temizledi, aslında çok şaşırtıcı ve heyecan verici bir gelişme. Çünkü daha önce denenen antimikrobiyaller veya diğer antibiyotiklerde böyle bir etki görülmedi,” diyor  de la Fuente-Nunez

Araştırmacılar düşük dozlarda ilacı etkili kılmak için halen yollar arıyor.

Her ne kadar daha fazla çalışma yapılması gerekse de, bilim insanları bu antibiyotik dirençli bakterilere karşı bu ilaçların umut vaat ettiğini düşünüyor.

Araştırma CommunicationsBiology dergisinde yayınlandı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/mit-scientists-have-turned-wasp-venom-into-an-antibiotic

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba. Küçüklükten bu yana büyük hobim olan yılanlar,akreplere,haşir neşirim. Şu an akrepler ile profosyonel şekilde ilgiliyim.
    Nette takip ettiğim kadarı ile akrep zehri üretimi ve satış tam bir muamma. Pazar payı nedir, alıcıları kimlerdir.
    Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
    Saygılarımla iyi çalışmalar

  2. Geri bildirim: Eşek Arısı Zehrinden Antibiyotik Yapıldı Bizsiziz
  3. Dünyada ki bitkisel yaşamın devam ettirilmesinin dışında, balından ve diğer ürünlerinden (propolis, perga, arı sütü vs.) yararlandığımız arılardan, antibiyotiğe dirençli mikroplara karşı da yeni bir hamle gelecek olması, arılara karşı saygımı bir kez daha artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu