Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Erkek ve Kadın Beyni Arasında Fark Var Mı ?

erkek ve kadın beyni

Rosalind Franklin Tıp Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, beyinde anıları pekiştirerek, duygularla hisler arasında bağlantı kurmaya yarayan hipokampüsün , kadınlarda erkeklerden daha büyük olduğuna dair inanç çürütüldü.

Tıp Fakültesinin nöroloji  bölümünden Yrd. Doç. Dr. Lise Eliot,  öğrencilerden oluşan bir ekiple kadınlar ve erkekler arasında, yapısal emar (MRI) meta analiz hacimlerinde   hipokampal büyüklük açısından önemli bir fark olmadığını gösterdi. Meta analizi istatistik bir teknik olduğundan araştırmacılar bağımsız bir çok çalışmadaki bulguları birleştirerek kapsamlı bir araştırma yayınlıyorlar. Araştırmacılar 76 yayınlanmış yayında 6000’den fazla sağlıklı bireyi inceledi.

“Araştırmacılar kadın ve erkek beyni arasındaki cinsiyet farklılıklarını açıklamak için sıklıkla basmakalıp farklılıkları kullanıyorlar. Genelde küçük numune gruplarına dayalı çalışmalar yapıldığından sıklıkla sıçramalar gözüküyor. Fakat büyük kadın ve erkek grupları, incelendiğinde bu farklılıklar yok oluyor ya da önemsiz kalıyor,” diyor Dr. Elliot.

Hipokampüs serebral korteksin altında beynin her iki tarafında yer alıyor. Ekibin hipokampüsün büyüklüğünden dolayı, kadınların duygusal ifadelerde, kişilerle ilişkilerde ve daha iyi kelime hafızası olduğuna dair genel geçer iddiaya karşı koyuyor.

“Çoğu insan erkek ve kadın beyni gibisinden bir fark olduğuna inanır. Fakat bu popüler çalışmaların ötesine baktığınızda (çalışmaların toplamına) çoğunlukla farkın minimal olduğunu görürsünüz, ” diyor Dr. Elliot.

Araştırma Referansı :

  1. Anh Tan, Wenli Ma, Amit Vira, Dhruv Marwha, Lise Eliot. The human hippocampus is not sexually-dimorphic: Meta-analysis of structural MRI volumesNeuroImage, 2016; 124: 350 DOI:1016/j.neuroimage.2015.08.050
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu