Sorting by

×
Bilimsel GelişmeTıp ve Sağlık

İnsan Beyninde Yeni Keşfedilen Kısım Bizi Eşsiz Kılabilir

Ünlü fizikçi Michio Kaku insan beynini bilinen evrendeki  en karmaşık nesne olarak adlandırmış. Yapılan binlerce çalışmada sürekli yeni bir şeyler keşfedilmesi bu nedenle tesadüf değil. Prof. Paxinos dünyaca ünlü bir beyin haritacısıdır. Günümüzde Avustralya Nörobilim Araştırması’nda çalışıyor ve çabalarının sonucu olarak, beyinde Endorestiform Nucleus adını verdikleri yeni bir kısım ortaya çıkardılar. Aslında profesör bu kısmın varlığından 30 yıldır şüphe ediyordu fakat günümüzdeki görüntüleme teknolojileri sayesinde ancak açığa çıkarılabildi.

Endorestiform Nucleus ‘un ne işe yaradığı bilinmese de, beyinle spinal kord arasındaki bağlantının yakınlarında cerebellar peduncle ‘in alt kısımlarında yer alıyor. Beynin bu kısmı duyusal ve motor bilgiyi birleştirerek denge, postürü sağlıyor ve motor kontrole ince ayar yapıyor. Bu nedenle Prof. Paxinos bu yeni bölümün motor hareketlerin ince ayarında rol oynayabileceğini,Parkinson vb. motor nöron hastalıkların tedavisinde rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Ayrıca Endorestiform Nucleus  öyle görünüyor ki, sadece insanlara özgü…

Bu bölge gerçekten çok şaşırtıcı ve öyle görünüyor ki; rhesus maymunları ve çalıştığımız diğer hayvanlarda yok. Bu bölge belki de insanları büyük beyin boyutumuzun dışında eşsiz yapıyor,” diyor Prof. Paxinos

Buna rağmen, Prof. Paxinos ilerleyen aylarda en yakın yaşayan akrabamız şempanzelerde bu bölümü  incelemek istiyor.

Prof. Paxinos Endorestiform Nucleus ‘un keşfinden son kitabında de bahsediyor. Human Brainstem: Cytoarchitecture, Chemoarchitecture, Myeloarchitecture. Keşfe dair videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/human-brain-new-region-discovery/57365/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu