İlginç BilimTıp ve SağlıkYapay ZekaYeni İcatlar

Elon Musk 28 Ağustos’ta Neuralink’in Nasıl Çalıştığını Gösterecek

SpaceX kurucusu Elon Musk Temmuz ayında Neuralink adlı bir projeyi tanıtmıştı. Bu teknoloji girişimi sayesinde insan beyni ve bilgisayarlar arasında bir bağlantı kurulabilecek. Elon Musk yeni attığı tweette, “ 28 Ağustos’da nöronların ateşlenmesini gerçek zamanlı olarak göstereceğiz, Matrix içinde matrix,”dedi

Yani yarın Cuma günü ilk kez Elon Musk bu sessiz ve gizemli girişiminin nasıl çalıştığını halka gösterecek.

Her zamanki gibi bu twette tam bir Elon Musk klasiği aslında, böyle gizemli gizemli tweetler atıp, beklentiyi en yükseğe çıkarıyor. Aslında kendisini biraz Steve Jobs’a benzetiyorum. O da böyle muhteşem sunumlar yapıyordu( tabi geçen camı kırılan CyberTruck sunumu yapmamıştır herhalde)

Hatta Şubat ayında Neuralink’i bu yılın sonunda bir insanda görebilirsiniz demişti.

Bazı spekülasyonlara göre yarın ki etkinlikte şirketin gizemli teknolojilerini insanlarda denemeye başlamış olabilecekleri de söyleniyor.

Peki Neuralink Nasıl Çalışıyor?

Cihazda n1 adı verilen sensörler var. Bu sensörler çapı 8 mm ve yüksekliği 4 mm olan küçük kılıf içinde bulunuyor ve hermetik olarak mühürleniyor. Her sensörde 1024 esnek ipliksi elektrota bağlanıyor.

Esnek elektrolar ise kafatasının içine açılan 8 mm çapındaki deliklerden beynin korteksine yerleştiriliyor. Bunun 24 mikronluk  iğnesi olan bir ameliyat robotu yapıyor.

Bir delikten en fazla 10 sensör yerleştirilebiliyor ve bu delik deriyle örtülüyor.

Sonra sensörler kulağın arkasına konulan bir indüksiyon bobinine doğru uzatılarak bağlanacak . İndüksiyon bobini de Link adı verilen deriyoluyla giyilebilen bir cihaza bağlanıyor. Bağlantı bluetooth ile sağlanıyor.

Gördüğünüz gibi neuralink teknolojinin geldiği son nokta. Bu teknoloji sayesinde beyninizin kapasitesini arttırabileceğiniz söyleniyor. Ya da zorlandığınız konularda yapay zekaya danışabileceksiniz. Neuralink sayesinde tüm programınız veya bilginiz aklınızda olacak. Aynı cep telefonunuza bilgi kaydeder gibi neuralinke istediğiniz bilgileri kaydedebileceksiniz. Yani bu sayede yeteneklerinizi arttırabilirsiniz. İşte Neuralink teknolojisi bu yüzden heyecan verici ve ilginç.

Fakat tabi teknolojinin endişe verici yanları da var. Bu sayede hackerlar gizli bilgilerini ele geçirebilir hatta beyninizi yönetebilir. İşte güvenlik gibi endişelerinin de aşılması gerekiyor.

Elon Musk’ın Cuma günü yapacağı sunumu heyecanla bekliyoruz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu