Sorting by

×
BilimDeneyselİlginç BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

1970’lerden Beri IQ Skorlarında Düşüş Belirlendi

Norveç’te bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada geçtiğimiz 30-40 yıl içinde nesilden nesile IQ’nün düştüğünü gösterdi. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan araştırmada, Bernt Bratsberg ve Ole Rogeberg bulguları yayınladılar. Ayrıca çalışmada bulgulara etken muhtemel açıklamalar da yapılmaya başladılar.

Yapılan önceki araştırmalarda geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısında yaşayan insanların, zeka seviyelerinin  yani IQ (intelligence quotient) seviyelerinin giderek arttığı belirtilmişti. Bu etkiye Flynn etkisi deniyordu. İnsan zekasında görülen bu parlamanın nedeni araştırıldığında, daha iyi beslenme,sağlık, eğitim vb. faktörlerin daha zeki olmasına neden olduğu düşünülmekteydi. Fakat yeni yapılan Norveç araştırmasına göre bu trend bitti.Yeni araştırmaya göre insanlar gittikçe daha zeki olmak yerine, artık daha zeki olmak yerine daha aptal olmaya başladılar.

Norveç askeri servisinde  genç erkekler arasında 1970 -2009 arasında yapılan IQ testleri göz önünde bulundurdu. 730,000 test sonucu değerlendirildiğinde , araştırmacılar her yeni nesil 7 puana kadar düşüş görüldü, bu test sonuçları yaklaşık 70 yıla kadar geri gidiyor.

İngiliz ve ABD Araştırmaları Paralellik Gösteriyor

Yine de haberler o kadar da kötü değil, araştırmacılar bazı aile gruplarındaki düşüşlerin çevresel faktörlere bağlı olabileceğini gösterdi.Ayrıca hayat tarzındaki bazı değişimlerin bu düşüşe neden olabileceğini gösterildi. Eğitim sistemi, daha az kitap okuma, giderek daha fazla bilgisayar oyunu oynama gibi faktörleri IQ’nün nesilden nesile düşmesine neden olabileceği düşünülüyor. Üzülerek söylüyoruz ki, diğer araştırmacılar da benzer sonuçlar elde etti. İngiliz ekibi ikinci dünya savaşından sonra, her on yılda bir IQ skorlarında 2,5 ila 4.3 puan düşüş tespit etmişti.

Geçtiğimiz aralık ayında diğer bir ABD araştırma grubu, daha çok balık yiyen çocukların daha yüksek IQ’ye sahip olma eğiliminde olduğu, daha iyi uyudukları ve bunun yetişkin IQ seviyelerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymuştu. Fakat günümüzde çoğu ülkede çocuklar daha az balık tüketiyor.

Daha fazla bilgi için:  Bernt Bratsberg et al. Flynn effect and its reversal are both environmentally caused, Proceedings of the National Academy of Sciences (2018). DOI: 10.1073/pnas.1718793115

Abstrakt
Population intelligence quotients increased throughout the 20th century—a phenomenon known as the Flynn effect—although recent years have seen a slowdown or reversal of this trend in several countries. To distinguish between the large set of proposed explanations, we categorize hypothesized causal factors by whether they accommodate the existence of within-family Flynn effects. Using administrative register data and cognitive ability scores from military conscription data covering three decades of Norwegian birth cohorts (1962–1991), we show that the observed Flynn effect, its turning point, and subsequent decline can all be fully recovered from within-family variation. The analysis controls for all factors shared by siblings and finds no evidence for prominent causal hypotheses of the decline implicating genes and environmental factors that vary between, but not within, families.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu