Alternatif Enerjiİklim DeğişimiMühendislik

Elektrikli Arabalar Gerçekten Daha Az Karbon Emisyonu Üretiyor

Yeni bir araştırmada üretiminden, kullanılan elektriğin üretim metoduna kadar incelendiğinde elektrikli arabaların, benzin canavarı arabalardan çok daha az CO2 ürettiği onaylandı. Dünya’nın 59 farklı bölgesinden elektrikli arabalar ve ısınma amaçlı elektrik pompası kullanımı incelendiğinde elektrikli arabaların dünyanın büyük kısmında daha az karbon emisyonu ürettiği bulundu.

Elektrik üretimi daha az karbon kaynaklı olduğunda ise, benzinli arabalar daha da fazla dezavantaj oluşturmaya başlıyor. İsveç ve Fransa gibi ülkelerde elektriğin büyük kısmı yenilenebilir ve nükleer enerji kaynaklı olduğunda ise elektrikli arabalar, petrollü arabalara göre % 70 kadar daha az karbon emisyonu üretiyor.

Ayrıca ekip, düşük karbon seçeneği olarak elektrikli ısı pompalarına da baktığında, çevre için çok daha iyi olduğunu buldu. 

Elektrikli arabalar veya elektrikli ısı pompalarının emisyonları arttıracağı düşüncesi, özünde şehir efsanesinden ibarettir,” diyor Hollanda Radboud Üniversitesi’nden çevre bilimci Florian Knobloch

“Geçtiğimiz günlerde bu konuda çok tartışma yaşandığından, ortalıkta çok fazla yanlış bilgi dolanmaktaydı. İşte size tüm bu efsaneleri çürütecek eksiksiz bir çalışma. Tüm dünyadan bir çok istatistiği ele alarak, tüm arabaları ve ısıtma sistemlerini inceledik. Neredeyse en kötü senaryoda bile emisyonlar azalıyor. Bu anlayışın politika yapıcılar tarafından kullanışlı olması gerekiyor,” Knobloch

Araştırmacılar sonuç olarak; iklim değişimi açısından tüm dünyadaki elektrikli arabaların, petrolle giden arabalara göre % 95 daha iyi olduğu sonucuna vardı. Sadece Polonya gibi kömürle elektrik üreten ülkelerde istisnai durumlar var.

Tüm dünya giderek yenilenebilir enerjilere yöneldikçe, istisnalar bitecektir. Eğer hükümetler 2050’ye kadar doğru politikalar uygularsa, yoldaki her iki arabadan biri elektrikli olursa,yılda 1,5 gigaton karbon emisyonundan tasarruf edilebilir.

“Eğer elektrikli araba üretim emisyonları ve günlük enerji kullanımı hesaba katılırsa; elektrikli arabalar ve elektrikli ısı pompalarını seçmek için, birbirimizi hiçbir pişmanlık duymadan desteklemeliyiz,” diyor Knobloch.

 Elektrikli arabaları üretilmesi, yenilenebilir kaynaklardan daha fazla elektrik üretmek,şarj istasyonu altyapısının genişletilmesi gibi çeşitli zorluklar da aşılmalıdır.

Araştırma Nature Sustainability dergisinde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Elektrikli Arabalar Gerçekten Daha Az Karbon Emisyonu Üretiyor - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu