Sorting by

×
Alternatif EnerjiNanoteknolojiVideobilim

Dünyanın En Küçük Mikropili Kendi Kendine Katlanıyor

Almanya Chemnitz Üniversitesi’nden bilim insanları rulo pasta gibi katlanabilen ve sadece tuz tanesi büyüklüğünde bir mikro pil üretti. Aynı origami gibi tabakalar halinde katlanarak üretilen pil, mikro anakartlarda kullanılabilir.

Mikro bilgisayarlar için son kullanılan mikrobatarya teknolojilerinde titreşim veya güneş ışığından enerji elde eden foto-voltaik hücreler kullanılıyordu. Fakat insan vücudunun karanlık bölgelerinde sürekli güç sağlayacak, enerji kaynaklarına ihtiyaç oluyor.

Almanya’da geliştirilen mikrobataryaya dair ilk sonuçlar gerçekten umut verici görünüyor

“Özellikle otonom mikrosistemlerin geliştirilmesi için milimetre ve milimetreden küçük yüksek performanslı bataryaların geliştirilmesine ihtiyaç vardır,” diyor araştırmacılar.

Normalde bilgisayar pillerinde ıslak pil kimyası kullanılır.  Bu pillerde sıvı elektrolitlerde üretilen elektriği üreten metal elektrotlar vardır.

Buna rağmen çip boyutunda bataryalar sıvı elektrolitleri desteklemediğinden, yeni batarya teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor.

Yeni mikro bataryada ise katı bir elektrolit, süper ince bir filme boyanmış biri negatif, diğeri pozitif elektrot görevi gören iki mikroçipin arasında yerleştiriliyor. Elektrolit katı olmasına rağmen, iş katlamaya gelince sıvı elektrolitler kadar verimli hale geliyor.

Aynı rulo pasta gibi yuvarlanan batarya, küçük bir alanda daha fazla yüzey alanının sıkıştırılmasına imkan veriyor.

Kübik milimetre boyutlarına gelindiğinde malzeme çok ince olduğundan, dış basınçla kırılgan hale geliyor. Fakat yeni geliştirilen malzeme kendi kendine katlanıyor. Mikro-origami adı verilen bu yeni teknikte malzeme aynı panjur gibi katlanıyor.

Yeni geliştirilen bu mikrobatarya sadece 0,4 mm2 alana sığıyor ve benzeri düz bataryalara göre 8 kat daha fazla kapasiteye sahip. Yeni mikropiller şarj edilebiliyor ve 10 saate kadar mikrobilgisayarları çalıştırabilecek. Fakat bu pillerin halen geliştirilmesi gerekiyor. Araştırmacılar pillerin yeni uygulamalar için umut vadettiğini düşünüyor.  

Araştırma Advanced Energy Materials dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/we-finally-have-batteries-than-can-power-the-smallest-computers-in-the-world

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu