Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeFizikMühendislikResimlerUzay-Zaman

Dünyanın En Büyük Kamerası İnşa Edilecek

en büyük kamera-gerçek bilim
3,2 gigapiksel kamera-800000 iPhone 6 kamerasına denk

ABD Enerji Bakanlığı SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı ‘nda dünyanın en büyük dijital kamerasının yapımı için yeşil ışık yandı. 3,2 gigapiksel (1500 yüksek çözünürlüklü televizyon ekranının birleştirilmiş gücü) çözünürlüğe sahip , yeni kamera 8,4 metrelik Large Synoptic Survey Telescope-LSST (Büyük Sinoptik Araştırma Teleskopunun) kalbinde yer alacak. Teleskop Şili Cerro Pachón’ a kurulacak.

Tabiki bu yeni kamera hiç de hafif değil, üç aynaya sahip makine  2,7 ton küçük bir araba büyüklüğünde dev bir fotoğraf makinesini andırıyor. Brookhaven National Laboratory, Lawrence Livermore National Laboratory, ve SLAC’ın ortaklaşa çalıştığı bu kamera 189 sensör içeriyor ve 800,000 adet sekiz megapiksellik kameranın çözünürlüğünü veriyor. Ayrıca filitre değişim mekanizması ve deklanşör sayesinde yakın uv ile yakın ir arası farklı dalga boylarında görüntü alabilecek.

LSST filitre

Son olarak kritik karar 3’ü geçtikten sonra son majör onayı alacak kamera önümüzdeki 5 yıl boyunca SLAC Kaliforniya Menlo Park’ta inşa edilecek ve test edilecek. Sonrasında LSST’ye kurulacak.

2022 yılın gelindiğinde ise LSST 10 yıllık görevine başlayacak ve Güney gökyüzünü her gece tarayarak görülebilir yıldızlar ve galaksilerden dev bir katalog oluşturacak. Kameranın yılda 6 milyon gb veri depolaması hedefleniyor.

Bu sayede astronomları galaksi oluşumunu daha iyi anlaması, tehlikeli asteroitleri saptaması ve ayrıca karanlık madde, karanlık enerjiyi daha iyi anlamayı sağlaması bekleniyor ki, bunlar evrenin % 95’ini oluşturuyor.

kapsama alanı
Dolunayın 40 katı büyük bir alanı tarayabiliyor

en büyük kamera

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu