Sorting by

×
Videobilim

Dünya’ nın En Büyük Planetaryum (Gezegenevi) Kolleksiyonu

Planetaryum Projektör Müzesi ( Planetarium Projector Museum)  dünyanın en büyük klasik planetaryum sergisine ev sahipliği ediyor. Müze sahibi Owen Phairis, çocukken gittiği Hayden Planetaryumu’ ndan sonra planetaryumlara takıntılı olduğunu açıklıyor. Phairis ayrıca Nikola Tesla ” Man of Lightning” gibi bir elektriksel sahne şovu yaparak, emektar makinelere karşı duyduğu eşsiz obsesifliğini her daim sergilmekten çekinmiyor. Phairis bu büyülü eski aletleri eski tozlu raflarından alarak müzesinde muhafaza ediyor. Röportajda eski planetaryumları ve marifetlerini görebilirsiniz.

Planetaryumlar son yıllarda Türkiye’ dede büyük ilgiyle karşılanıyor. Bugün Türkiye’ deki en büyük planetaryum Eskişehir’ de bulunan Sazova Bilim ve Kültür Parkı’nda bulunuyor.

Kaynak : http://www.coolhunting.com/culture/planetarium-projector-museum.php
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu