Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Diyet İçecekler ile Yaşlılarda Göbek Yağlanması Arasında Bağlantı Bulundu

diyet içecek

Amerikan Geriatri Topluluğu jurnalinde yeni yayınlanan bir araştırma, 65 yaş  ve üzerindeki insanların daha fazla abdominal obeziteye sahip olmasının doğrudan diyet içecek alımıyla orantılı olduğunu gösterdi. Elde edilen bulgular kronik diyet içecek tüketmenin güvenine dair endişeleri arttırıyor. Araştırma diyet içeceklerin göbek yağlamasına, metabolik sendromlara ve kardiyovasküler hastalıklara ilişkin büyük risk taşıdığını gösterdi.

Obezitenin artışıyla beraber, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı ve inme gibi metabolizma hastalıklarına neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü 2014 yılı itibariyle dünyadaki yetişkinlerin 1,9 milyarının aşırı kilolu (BMI-vücut kitle indeksi 25’den büyük) olduğunu tahmin ediyor. Bu grubun 600 milyonu ise obez (BMI 30’dan büyük) aralığında yer alıyor. Bu rakam 1980’den beri iki kat arttı.

Buna karşın günümüzde pek çok yetişkin şeker alımını azaltmak için şeker almayarak ya da aspartam, sakarin veya sükraloz gibi yapay tadlandırıcılara yöneliyorlar. Önceki araştırmada son 30 yılda yapay tadlandırıcılar ve diyet kola(içecekler yada ) alımının arttığını, bu nedenle aynı periyotta obezitenin de yükselişe geçtiğini gösteriyor. Diyet içecekler ve kardiyometabolik hastalıklar üzerine yapılan çoğu araştırma orta yaşlı ve genç yetişkinlere odaklanmış durumda.

“ Araştırmamız diyet içecek alımının 65 yaş ve üzerindeki etkilerine odaklandı. Sağlık sistemindeki metabolizma sendromları ve kardiyovasküler hastalık yükleri , yaşlı nüfus üzerinde giderek artmakta,” diyor Teksas Üniversitesi’nden baş yazar Sharon Fowler.

San Antonio Boylamsal Yaşlanma Çalışması (San Antonio Longitudinal Study of Aging – SALSA) 65 yaş ve üzerindeki 749 Meksikalı ve Avrupalı-Amerikalı üzerinde 1992-1996 arasında kayıtları içeriyor. Diyet içecek alımı, bel çevresi, boy ve ağırlık verileri; 3 takip boyunca;  2000-01, 2001-03, ve 2003-04 yıllarında olmak üzere toplamda 9,4 yıl boyunca ölçüldü. İlk takipte  hayatta kalanlardan, 474 (%79,1) , ikinci de 413 (%73) ,üçüncü de ise 375  (%71) takipçi ölçüldü.

Elde edilen bulgular ışığında diyet içecek kullananların , kullanmayanlara göre nerdeyse 3 kat daha fazla bel genişliğine sahip olduğu gözlendi. Kullanmayanlarda 0,77 cm olan bel genişliği farkı , diyet içecek tüketenlerde 2,11 cm çıktı. Arada sırada diyet içecek içenlerde bel genişliği 1,76 cm iken, günlük kullanıcılarda 3,04 cm olarak ortaya çıktı.

SALSA araştırması artan diyet içecek tüketimiyle ilişkili olarak artan abdominal obezitenin, dolasıyla kardiyometabolik riski arttırabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar yaşlıların yapay şeker tüketimine bağlı olarak kalp krizi risklerinde de arttığını, bu nedenle yapay şekerli içeceklerden uzak durmasını öneriyorlar.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Sharon P.G. Fowler, Ken Williams and Helen P. Hazuda. Diet Soda Intake Is Associated with Long-Term Increases in Waist Circumference in a Biethnic Cohort of Older Adults: The San Antonio Longitudinal Study of Aging.Journal of the American Geriatrics Society, March 17, 2015 DOI:10.1111/jgs.13376
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu