Tıp ve Sağlık

Çocuksuz Kadınlarda Kalp Yetmezliği Riski Daha Fazla

Doğum yapmamış ya da erken menopoza girmiş kadınlarda kalp yetmezliği riskinin daha fazla olduğu belirlendi. ABD’deki  San Francisco Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, ortalama 13,1 yıl, başta kalp-damar hastalığı bulunmayan 28 binden fazla kadının sağlık durumunu inceledi.  Bu süre zarfında katılımcıların yüzde 5,2’sinde kalp yetmezliği görüldü ve hastalar hastaneye kaldırıldı.

Canlı doğum sayısı, ilk gebeliğinde annenin yaşı, ilk adet görme ve menopoz başlangıcı arasındaki süre gibi bağlantıları inceleyen araştırmacılar erken menopozun kalp yetmezliği riskini artırdığı sonucuna vardı. Ayrıca hiç doğum yapmamış kadınlarda bu riskin daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Çocuğu olmayan kadınların yaşlılıkta kalp yetmezliğine yakalanma riskinin bir doğum yapanlara göre yüzde 70 fazla olduğunu belirten araştırmacılar ayrıca bu kadınların korunmuş EF adı verilen sol ventrikülle bağlantılı kalp yetmezliğine (kalbin pompa görevini vücudun ihtiyacı olan oksijeni taşıyacak kadar kan pompalama görevini tam olarak yerine getirememesi) yakalanma riskinin de yaklaşık 3 kat artığını vurguladı.

Araştırmacılar, gebelik ve menstrüasyon hormonlarının kadınları kalp hastalıklarından koruyor olabileceğini ancak bunun kesinlik kazanmadığını ifade etti.

Araştırmanın sonuçları ‘’ Journal of the American College of Cardiology’’ dergisinde yayımlandı. araştırma

Kalp-damar hastalıklarının kadınların meme kanserinden 7 kat fazla ölümüne neden olduğu biliniyor.

http://www.torontosun.com/2017/05/16/childless-women-70-more-likely-to-suffer-heart-failure-study

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Çocuksuz Annelerde Kalp Yetmezliği Riski Daha Fazla - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu