Bilimsel GelişmeBiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Kanserin Kendi Kendini Yok Etme Mekanizmasını Keşfetti

Kanser hastaları özellikle kemoterapinin yan etkilerinden dolayı sorunlar yaşasa da,  halen kemoterapi en çok uygulanan tedavidir. Fakat pankreas kanseri gibi agresif kanserler zalimdir halen bilinen etkili bir tedavisi yoktur.  İsrail Tel Aviv Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada, hızlı duplike olan kanser hücreleri bölünürken, onları öldüren üç proteine odaklanıldı. Araştırma, Prof. Malka Cohen-Armon liderliğinde Sackler Tıp Okulu’nda yapıldı. Araştırmacılar, mitoz bölünme esnasında bu proteinlerin kanser hücrelerinin kendi doğasında bulunan , kendi kendini yok etme mekanizmasını aktive ettiğini keşfetti. Araştırma Oncotarget dergisinde yayınlandı .

“Bu özel mekanizmanın keşfiyle, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreler öldürülebilir ve mekanizmanın hızla üreyen çeşitli insan kanser hücrelerinde işe yaraması gerçekten heyecan verici,”diyor Prof. Cohen-Armon.

Bu sayede kanser hücrelerinin mitoz esnasında hızla üremesi engellenerek, yok edilebilir.
“Özellikle tedavi edilemeyen meme, akciğer, yumurtalık, kolon, pankreas, kan ve beyin kanser hücresi kültürlerini test ettik,” diyor Prof. Cohen-Armon.
Kanser Araştırmaları İçin Yeni Hedef

Yeni yapılan bu keşifte spesifik proteinlerin modifikasyonuyla iğ yapıların stabilitesi etkileniyor. Bu mikrotübüler yapılar duplike kromozomları dişi hücre bölünmesine ayrılması için hazırlanıyor.

Araştırmacılar Phenanthridine türevlerinin bu proteinlerin aktivitesini bozabildiğini ve böylece iğsi yapının bozularak kromozom ayrılmasını engellediğini keşfetti. Proteinler bir kez modifiye edildiğinde, hücrenin ayrılması engellenerek, hücrenin kendi kendini yok etme mekanizması tetikleniyor.

“Kanser hücrelerinin mitoz bölünmesinde esnasında spesifik olarak Phenanthridine türevlerini hedeflediğini tanımladık. Buna rağmen, eklenen ilaçların çeşitliliği, bu spesifik proteinleri modifiye ederek, belki de kanser hücrelerinin kendi kendini öldürmesine neden olabilir. Kanser hücreleri daha hızlı üredikçe, daha hızlı ölmeleri bekleniyor,” diyor Prof. Cohen-Armon.

Araştırma hem kanser hücre kültürleriyle, hem de farelere ekilen insan kanser hücreleriyle denendi. Bilim insanları biyokimya, moleküler biyoloji ve görüntüleme teknolojilerini kullanarak bu mekanizmayı gerçek zamanlı izlediler. Ayrıca , üçlü negatif meme kanseri hücresi eklenen fareler başta mevcut terapilere karşı dayandılar ve tümör büyümesi ortaya çıktı.

“Mekanizmayı tanımlayarak , büyüyen tümörleri tedavideki ilişkinin gösterilmesi , gelişen agresif kanserlerin sağlıklı hücrelere zarar vermeden yok edilmesinde yeni ufuklar açacak,” diyor Prof. Cohen-Armon.

Araştırmacılar şimdi Phenanthridine türevlerinin pankreas ve üçlü negatif meme kanseri türevinde potansiyeli olup olmadığını araştırıyor.

Kaynak : https://medicalxpress.com/news/2017-03-scientists-mechanism-cancer-cells-self-destruct.html#jCp

Araştırma Referansı:  Leonid Visochek et al, Exclusive destruction of mitotic spindles in human cancer cells, Oncotarget (2017). DOI: 10.18632/oncotarget.15343

Leonid Visochek1, Asher Castiel2, Leonid Mittelman3, Michael Elkin4, Dikla Atias2, Talia Golan2, Shai Izraeli2,5, Tamar Peretz4, Malka Cohen-Armon1,6

1The Neufeld Cardiac Research Institute, Department of Physiology and Pharmacology, Sackler School of Medicine, Tel-Aviv University, Tel-Aviv 69978, Israel

2Cancer Research Center, Sheba Medical Center, Ramat Gan 53621, Israel

3The Imaging Unit, Sackler School of Medicine, Tel-Aviv University, Tel-Aviv 69978, Israel

4Sharett Oncology Institute, Hadassah Medical Center, Ein-Kerem, Jerusalem 91120, Israel

5The Department of Human Molecular Genetics and Biochemistry, Sackler School of Medicine, Tel-Aviv University, Tel-Aviv 69978, Israel

6Sagol School of Neuroscience, Tel-Aviv University, Tel-Aviv 69978, Israel

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları Kanserin Kendi Kendini Yok Etme Mekanizmasını Keşfetti - Herşeyolog
  2. Her şey ne kadar hızlı gelişiyor, 1000 yılda yapılan bilimsel çalışmalarla 1 hafta da yapılan bilimsel çalışmaları kıyaslarsak, belki abartılı gelecek ama arada ki oransal fark çok azdır.

  3. En fazla 50 yıl içinde %100 kanser tedavisinin bulunacağını öngörüyorum. Bu tür gelişmeler gelecek için büyük bir umut ışığı, bir zamanlar dünyaya veba salgını aşılamayacak ölümcül ve tedavisi olmayan bir hastalıkken, çağımızında benzer hastalığı kanserdir.

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu