Bilimsel GelişmeFizikİlginç BilimKimyaMakaleler

Bilim İnsanları Yanlışlıkla Plütonyumun Yeni Stabil Bir Formunu Keşfettiler

Helmholtz Zentrum Dresden-Rossendorf’dan bilim insanları şans eseri plütonyumun yeni ve stabil bir halini keşfetti. Plütonyum; taşıması, depolaması ve bertaraf etmesi oldukça zor olan radyoaktif bir elementtir. Fakat bu yeni keşif sayesinde , plütonyuma dair bu problemler belki de çözülebilir.

Plütonyumun en güvenli formlarından biri plütonyum dioksittir. Seramik materyal gibi stabil olan bu form suda çözülmez ve yüksek erime noktasına sahiptir. Plütonyum nanoparçacıklar, farklı plütonyum izotoplarından oluşan farklı öncüller kullanılarak yapılabilir. İşte bilim insanları Plütonyum (VI) (veya Pu (VI)) öncülü suda çözmeye çalışırken tuhaf bir reaksiyon gördüler.

Plütonyum dioksite geçtiği anda, Pu (VI) katı ve stabil bir geçiş faza geçti. Pentavalent plütonyum (Pu (V) fazında göründü . Normalde bu fazın ne katı, ne de stabil olması beklenmiyor. Aslında bu sonuç o kadar şaşırtıcı ki, ekip başta reaksiyonun yanlış gittiğini düşündü.

 “Pu (III), (IV) veya (V)’den her nanoparçacık üretiminde reaksiyon çok hızlı gerçekleşiyor. Fakat burada gözlenen fenomen  oldukça garip. Kimyagerler bunun gerçekleşeceğine pek inanmasa da, sonuçlar gayet açık,” diyor baş araştırmacı Kristina Kvashnina.

Yeni stabil Pu(V)’in üretimi

Araştırmacılar elde ettikleri bulguları test etmek için ROBL X-ışını absorbsiyon spektrometresinde test ettiler. Bu tesiste röntgen ışını verilen, radyoaktif materyallerin enerjileri floresans ışımaları yardımıyla ölçülebiliyor.

Gerçekten de, deneyler yeni Pu (V) fazını onayladı. Hatta araştırmacılar 3 ay sonrasında maddeye tekrar bakınca uzun süre boyunca stabil kalacağını onayladılar.

Bu yeni keşfin doğuracağı sonuçlar bilinmese de, belki de nükleer atıkları uzun yıllar boyunca korumak için kullanılabilir.

Araştırma Angewandte Chemie dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/science/new-stable-form-plutonium-discovered/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform
  2. Geri bildirim: Bilim İnsanları Plütonyumun Yeni Stabil Bir Formunu Keşfettiler – Bi' Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu