BilgisayarBiyolojiDeneyselKimyaTeknoloji Haber

Akıllı Telefona Bağlanan Sistemle Suda Nörovirüs Tespiti Yapılabiliyor

Nörovirüsler çok bulaşıcıdır, erken tespit edilmezse hızla bulaşarak binlerce insanı etkileyebilir. Özellikle yolcu gemilerinde ishal(diyare) salgınları erken tespit edilemezse, hızla diğer insanlara bulaşarak yolculuğunuzu kabusa çevirir. İşte buradan yola çıkan bilim insanları akıllı telefonlarla çalışabilen nörovirüs erken tespit sistemi oluşturdu.

Aslında suda veya yiyecek numunelerinde nörovirüsleri polimeraz zincir reaksiyonuyla tespit etmek mümkün fakat bunun için eğitimli laboratuvar personeli gerekiyor ve birkaç saat zaman gerekiyor. Arizona Üniversitesi’nden Dr. Jeong-Yeol Yoon liderliğindeki araştırma ekibi daha hızlı ve daha taşınabilir bir sistem üretti.

Yeni sistemde mikro akışkan kanalları olan bir kağıt çip var. Akıllı telefona ucuz mikroskop lensleri ve LED ışık kaynağı takılarak özel bir uygulama kullanılıyor. Kullanıcılar çipin bir ucuna bir damla su damlatıyor. Çipte küçük floresan polistiren bilyalar mevcut oluyor. Her bilyaya nörovirüs antibadisi ilave edilmiş.

Kapiler hareketi sayesinde su ve bilya solüsyonu çipin merkezine doğru akıyor ve birbirine karışıyor. Eğer herhangi bir nörovirüs parçacığı varsa, bilyalar bunlara bağlanıyor. Normalde görünmeyen parçacık ve antibadiler birleşerek akıllı telefon mikroskopuyla görülebilecek daha büyük floresan kümeler oluşturuyor. Bu sayede uygulama ile sayılarak sudaki konsantrasyonu bulunuyor.

“Bu cihazı kullanmak için bilim insanı ya da mühendis olmanıza gerek yok. Analiz otomatik olarak akıllı telefonla yapıldığından, size sadece çipe su numunesi koymak kalıyor,” diyor Dr. Jeong-Yeol Yoon

Kaynaklar: University of ArizonaAmerican Chemical Society  EurekAlert

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Akıllı Telefona Bağlanan Sistemle Suda Nörovirüs Tespiti Yapılabiliyor - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu